Γκριγκόνις
Ο MVP του αγώνα Μάριους Γκριγκόνις

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε το… χατίρι στις δύο ελληνικές ομάδες, αφού η Ζαλγκίρις Κάουνας (11-15) επικράτησε άνετα με σκορ 85-79 της Μπάγερν Μονάχου (12-14), στην πάντα κατάμεστη Ζαλγκίριο Αρένα, το βράδυ της Πέμπτης (14/3), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτή τη νίκη η Ζαλγκίρις διατήρησε μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στα playoffs, με την προϋπόθεση ότι θα κάνει το 4/4 και θα φτάσει στο 15-15, ενώ απομάκρυνε από την οκτάδα την Μπάγερν.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο (22-20), η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (48-35), έχοντας σε καταπληκτική κατάσταση τους Μπράντον Ντέιβις (16π.), Μάριους Γκριγκόνις (10π.) και Αρτούρας Μιλάκνις (8π.).

Γουάιτ
Ο Άαρον Γουάιτ με τον Ντέρικ Γουίλιαμς

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού η Μπάγερν ήταν πολύ άστοχη και δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η ομάδα του Κάουνας έφτασε σε μια άνετη νίκη, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τους Γιανκούνας και Καβαλιάουσκας. Η Μπάγερν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος στους 5 πόντους (83-78).

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις (18π., 4ρ., 3ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-35, 69-53, 85-79