Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός

Για 34 λεπτά ο Παναθηναϊκός διεκδικούσε τη νίκη στη Βαρκελώνη αλλά με 19-39 ριμπάουντ και κυρίως τα επτά επιθετικά της Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο, έναντι ενός αμυντικού, δώρισε το παιχνίδι στους Καταλανούς με 79-68.

Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της Μπαρτσελόνα που την φέρνει ισόβαθμη με τον Ολυμπιακό (11-7) στην πέμπτη θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει 8-10, το ίδιο ρεκόρ με την Αρμάνι Μιλάνο και την Μπασκόνια που ισοβαθμούν στην όγδοη θέση!

Το κακό για τον Παναθηναϊκό είναι ότι έχει άλλα δύο συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια στο Κάουνας με τη Ζαλγκίρις (7-11) και στο Τελ Αβίβ με την ανεβασμένη Μακάμπι (7-11) και συνολικά τα έξι από τα οκτώ επόμενα είναι μακριά από το ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο άρχισαν τον αγώνα σε… ανάποδο mood από το σύνηθες, καθώς με 2/2 τρίποντα προηγήθηκαν με 6-0, αλλά με 0/6 δίποντα στη συνέχεια επέτρεψαν στους Καταλανούς να πάρουν προβάδισμα.

Ο Τόμας Ερτέλ ήταν… όλη η Μπαρτσελόνα στην αρχή καθώς πέτυχε τους 10 από τους πρώτους 12 πόντους της και έδωσε την ασίστ για το άλλο καλάθι!

Στο τέλος της περιόδου τη διαφορά την έκανε ο Σεραφέν “χτυπώντας” στον Παπαγιάννη και το 13-13 έγινε 17-13 στο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε στους 9 στις αρχές της β’ περιόδου, 23-14, πριν ο Ρικ Πιτίνο πιέσει στην άμυνα με τα δύο του γκαρντ, Καλάθη και Λεκαβίτσιους που βρέθηκαν μαζί στο παρκέ στο μεγαλύτερο διάστημα.

Με την άνοδο του Ιωάννη Παπαπέτρου (10π. στη β’ περίοδο), τη συνδρομή του Μήτογλου (6π.), συν τα επιθετικά ριμπάουντ, κυρίως του Γκιστ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε 34-34 με 50 δεύτερα για το ημίχρονο.

Δείτε μια συνεργασία Καλάθη-Μήτογλου στο transition με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 25-20.

Αν ο Παναθηναϊκός δεν είχε χάσει περισσότερες βολές (5) από αυτές που είχε βάλει (4) θα είχε και το προβάδισμα στο ημίχρονο που βρήκε την Μπαρτσελόνα στο 37-36.

Οι “πράσινοι” βγήκαν πια με αυτοπεποίθηση για την τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 40-37 και 42-39 με 6:32 για το δεκάλεπτο. Εκεί όμως ήλθε το κρεσέντο της Μπαρτσελόνα που στο γρήγορο ρυθμό και τα λάθη των περιφερειακών του Παναθηναϊκού, έκανε σερί 14-0 σε τρία λεπτά με 3/3 τρίποντα συν ένα γκολ φάουλ του Σεραφέν.

Η ομάδα του Σβέτιλσαβ Πέσιτς βρέθηκε αίφνης στο -11 (53-42) αλλά με τα τρίποντα των Παπαπέτρου-Λεκαβίτσιους ο Παναθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο με 10-3 επιμέρους σκορ, μειώνοντας στο 56-52.

Πάλι ο Λεκαβίτσιους αισθητά ανεβασμένος στην εποχή Πιτίνο, ισοφάρισε 56-56 με εννέα λεπτά για τέλος!

Οι ομάδες βρίσκονταν μαζί στο σκορ μέχρι και έξι λεπτά για το τέλος, όταν το σκορ ήταν 62-61. Το γενικότερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού στη βραδιά, που ήταν το ριμπάουντ, εντάθηκε στο χειρότερο δυνατό σημείο. Η Μπαρτσελόνα πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ κι ενώ ταυτόχρονα είχε ψηλά ποσοστά ευστοχίας από υπομονετικές επιθέσεις, πότε με τον Σεραφέν και πότε με τον Ερτέλ.

Ακόμα κι ο Τόμιτς που μπήκε αντί του Γάλλου σέντερ πέτυχε τρεις κρίσιμους πόντους όταν το 69-65 έγινε 75-65, μαζί με το τρίποντο του Ερτέλ που τελείωσε το ματς με 23 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πήρε στην τελευταία περίοδο ένα αμυντικό ριμπάουντ κι έδωσε επτά επιθετικά στην αντίπαλό του, αριθμός καταδικαστικός που απέβη και μοιραίος για την τύχη των “πράσινων” στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68