Καναδά

Στον φιλικό αγώνα του Καναδά με τη Νέα Ζηλανδία έσπασαν καρδιές, καθώς η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση, με το σκορ στο 103-100 υπέρ της ομάδας του Νικ Νερς.

Στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας, ο Καναδάς έδωσε το δεύτερο φιλικό του παιχνίδι με τη Νέα Ζηλανδία μετά από την επιβλητική του νίκη με 122-88, χθες, Τρίτη (20/08).

Η σημερινή αναμέτρηση δεν θύμιζε σε τίποτα την χθεσινή, καθώς η Νέα Ζηλανδία εμφανίστηκε πολύ πιο διαβασμένη και δυσκόλεψε αρκετά την ομάδα του Νικ Νερς, καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο ημίχρονο ο Καναδάς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 33-36, αλλά στην επανάληψη αντέδρασε και πήρε τα ηνία του αγώνα μέχρι την τέταρτη περίοδο.

Εκεί παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους (75-67), η Νέα Ζηλανδία επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης και ισοφάρισε τελικά με καλάθι και φάουλ του Κόρεϊ Γουέμπστερ 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες έλυσαν τις “διαφορές” τους στην παράταση με τον Καναδά τελικά να εμφανίζεται πιο έτοιμος και να παίρνει τη νίκη με 103-100.

Κορυφαίος για την ομάδα του Νικ Νερς ήταν ο Φιλ Σκραμπ με 24 πόντους και τον ακολούθησαν οι Κάιλ Γουίλτζερ με 18 και Κέβιν Πάνγκος με 17, ενώ ο Κεμ Μπιρτς δεν αγωνίστηκε.

Για τη Νέα Ζηλανδία, η οποία είναι αντίπαλος της Εθνικής μας στον όμιλο με Μαυροβούνιο και Βραζιλία, καλύτερος ήταν ο Κόρεϊ Γουέμπστερ με 33 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 33-36, 60-59, 81-81, 103-100