Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες της Α’ φάσης, πέτυχε το Σάββατο η Γερμανία που λύγισε με 92-82 τη Βοσνία για τον Β’ όμιλο του Eurobasket 2022 που διεξάγεται στην Κολωνία.

Με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο (28-11) οι Γερμανοί έκοψαν τον “αέρα” της Βοσνίας που είχε προηγηθεί με 47-42 στο ημίχρονο κι είχε βλέψεις για δεύτερη νίκη, μετά από εκείνη της πρεμιέρας επί της Ουγγαρίας.

Ο Ντένις Σρέντερ (18π., 9 ασ.) με τον Φραντς Βάγκνερ (18π.) πέτυχαν από 9 πόντους κι ο Φόιγκτμαν (10π.) άλλους 7, στο πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των Γερμανών σε ένα γεμάτο γήπεδο.

Ο εκπληκτικός Ντζάναν Μούσα (30π., με 11/13 διπ., 2/4 τριπ., 2/3 βολές, 4 ασίστ) με τον Γιουσούφ Νούρκιτς (21π.) έδιναν μάχες, όμως πλην του Τζον Ρόμπερσον (13π.) η Βοσνία δεν έχει το βάθος για να βρει επιπλέον λύσεις.

H Βοσνία προηγήθηκε και με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (47-36), αλλά δεν άντεξε στην πίεση ττου δευτέρου ημιχρόνου, όπου βρέθηκε στο -17 (60-77)

Ο Γιοχάνες Τίμαν έκανε πάλι καλό παιχνίδι για τη Γερμανία, μετά την πρεμιέρα με τη Γαλλία, έχοντας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, στους 13 έφτασε ο Αντρέας Ομπστ.

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ είχε 11/26 τρίποντα κι ήταν σχεδόν άριστη στις βολές 23/25 έναντι 10/17 της Βοσνίας, η οποία είχε μόλις 6/24 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-47, 70-58, 92-82

Δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα που έγινε στην κατάμεστη Lanxess Arena, όπου υπάρχαν και φίλαθλοι της Βοσνίας:

EuroBasket 2022: Για την πρωτιά κόντρα στην οικοδέσποινα Ιταλία η Εθνική, 12 αγώνες σήμερα!

EuroΒasket 2022: Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις του Σαββάτου (3/9)

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022