Εφές

Η Αναντολού Εφές πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Μπελεντίγιε με 88-84, σε έναν αγώνα που ο Σέιν Λάρκιν δεν αγωνίστηκε, ενώ από την άλλη η Χίμκι πήρε το ντέρμπι με τη Ζενίτ (108-101) με τον Αλεξέι Σβεντ να είναι, ξανά, ο κορυφαίος.

Τι και αν ο Ροντρίγκ Μπομπουά (31π.) κατάφερε να σημειώσει 28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και η Εφές ήταν μπροστά στο σκορ με 14 πόντους (30-44), οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στον αγώνα.

Μπορεί η τρίτη περίοδος να έκλεισε με προβάδισμα ενός πόντου για την Μπελεντίγιε, αλλά η Εφές ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και πήρε το ”ροζ φύλλο αγώνα” με 84-88 και παρέμεινε στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος με ρεκόρ 10-1.

Από την άλλη, η Χίμκι πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 108-101. Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις, καθώς σταμάτησε στους 30 πόντους. Από 20 πρόσθεσε ο Καράσεφ, στην επιστροφή του μάλιστα.

Η Χίμκι παρέμεινε στην κορυφή της VTB League, διατηρώντας το αήττητο ρεκόρ της (10-0), ενώ από την άλλη η ομάδα του Χουάν Πλάθα υποχώρησε στο 4-6.