Νταρουσάφακα

Η Νταρουσάφακα δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Ναντέρ, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο Eurocup, με 72-65.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, του οποίου αρχηγός της διαιτητικής τριάδας ήταν ο Πέτρος Παπαπέτρου και μπόρεσε να πάρει διαφορά 10 πόντων στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου (23-23).

Ωστόσο, η Ναντέρ προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, με τον Ντάλας Μουρ να πετυχαίνει ένα φοβερό τρίποντο στη λήξη των 24ων δευτερολέπτων της γαλλικής ομάδας για να ρίξει τη διαφορά στους 8 (40-32).

Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 42-34, μπαίνοντας στο δεύτερο με ακόμη μεγαλύτερη διάθεση και συγκέντρωση για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Μέσω της εξαιρετικής της άμυνας, η Νταρουσάφακα μπόρεσε να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας από τη Ναντέρ.

Η ομάδα του Πασκάλ Ντονατιέ θέλησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια, αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό και έτσι γνώρισε την ήττα με 72-65 και .

Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Τζάροντ Τζόουνς με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζόναθαν Χάμιλτον με 15.

Για τη Ναντέρ, η οποία έκανε την πρώτη της ήττα στο φετινό Eurocup (1-1), ξεχώρισε ο Ντάλας Μουρ με 23 πόντους και 3 ασίστ, ενώ μοναδικός του συμπαραστάτης ήταν ο Κένι Τσέρι με 14.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 42-34, 59-47, 72-65

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Με ανατροπή η Παρτιζάν, 93-80 την Τόφας

Παρτιζάν

Η Τόφας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους παίρνοντας διαφορά έξι πόντων (6-12) και στη συνέχεια την ανέβασε ακόμα περισσότερο, φτάνοντάς την στους 12 (15-27) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η Παρτιζάν στη συνέχεια επέστρεψε στην αναμέτρηση σημειώνοντας 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο και έτσι το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στο -4 (45-49).

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε εξ’ ολοκλήρου στους Σέρβους, καθώς πήρε τα ηνία (60-58) με 3:34 να μένουν για τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά αυτό τελείωσε ισόπαλο (66-66).

Κάπου εκεί η Τόφας έμεινε από δυνάμεις και η Παρτιζάν κατάφερε να πάρει διαφορά και να ξεφύγει τόσο, που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Έτσι πήρε τη νίκη με 93-80 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-0, ενώ η Τόφας σημείωσε την πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση (1-1).

Κορυφαίος τον Ράντε Ζόγκορατς με 26 πόντους και 5 ριμπάουντ. Καλή παρουσία είχαν οι Νόβιτσα Βελίκοβιτς (15 π.) και Νεμάνια Γκόρντιτς (12 π.).

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντέβιν Γουίλιαμς με 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τάρικ Φίλιπ (16 π.) και Ματ Λοτζέσκι (14 π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 45-49, 66-66, 93-80