Λαύριο

Το Λαύριο συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στην Basket League, καθώς νίκησε και τον Ιωνικό εκτός έδρας με 89-88, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με αυτήν την νίκη το Λαύριο βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-4 και έπιασε την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη ο Ιωνικός υποχώρησε στο 6-10.

Από την αρχή της αναμέτρησης το Λαύριο έδειξε τις… ορέξεις του, καθώς μετά από τα πρώτα λεπτά που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (18-18), οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 πήραν το προβάδισμα (18-26), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-30.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παραμένει μπροστά στο σκορ, τους γηπεδούχους να μειώνουν σημαντικά, αλλά να μην μπορούν να πάρουν εκείνοι τα ηνία.

Το ημίχρονο τελικά έκλεισε στο 49-56 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Ιωνικό να ψάχνει αντίδραση.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δεν άλλαξαν και πολλά με το Λαύριο να διατηρεί μία βραχεία κεφαλή, αλλά τον Ιωνικό να παλεύει για να παραμείνει κοντά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 64-71.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ιωνικός δεν τα παράτησε και με τους Χόλογουελ (25 π.) – Σμιθ (22 π.) και έβαλε πονοκέφαλο στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε στον έναν πόντο (74-75), αλλά ο Μαστρογιαννόπουλος με δίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο και μετά το Λαύριο έδειξε ότι θα τελειώσει από νωρίς με την υπόθεση νίκη, όντας μπροστά με 79-85, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Χόλογουελ και τον Πετρόπουλο ισοφάρισαν σε 85-85, με τον Μουράτο να κάνει το 85-87 και με δύο βολές του Ντέιβις να παίρνει τη νίκη, παρά τις προσπάθειες του Ιωνικού να κλέψει το ροζ φύλλο αγώνα.