Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας έμεινε στη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού και έτσι η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τη συγκυρία παίρνοντας μία εύκολη νίκη με 80-59.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν εμφανίστηκε στο παρκέ του Μονακού, καθώς το πρώτο ημίχρονο ήταν καταστροφικό, με τους γηπεδούχους να χτίζουν μία τεράστια διαφορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-6, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σκοράρει μόνο από την γραμμή των ελευθέρων βολών και τον Μάκη Γιατρά να είναι έξαλλος με τους παίκτες του.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τον Προμηθέα να μην μπορεί να βρει το αντίδοτο στην πολύ καλή άμυνα της Μονακό και να οδηγείται στα αποδυτήρια στο -33 (54-21).

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Δημήτρη Αγραβάνη (12 π) να είναι ο μοναδικός παίκτης του Προμηθέα, που προσπαθούσε να βάλει τους Πατρινούς και πάλι στη διεκδίκηση της αναμέτρησης.

Με τον Ντι Μποστ (15 π) να κάνει ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι και τους Άντονι Κλέμονς (15 π), Πολ Λακόμπ (14 π) να τον ακολουθούν η Μονακό πήρε μία σημαντική νίκη με 80-59 και μπήκε ξανά στο κυνήγι της πρόκρισης.

Με αυτή τη νίκη η Μονακό βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-3 και έπιασε την Ανδόρα στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου, ενώ ο Προμηθέας υποχώρησε στο 5-2, αλλά η νίκη της Βίρτους Μπολόνια επί της Μακάμπι Ρισόν του χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-48, 80-59