Την τρίτη του ήττα σε τέσσερις αγώνες στη Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Παρασκευης (25/10) στη Βιτόρια με 82-66 από την Μπασκόνια.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε πολύ ακριβά τα επιθετικά ριμπάουντ των Βάσκων, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, που έδειχνε ικανότερος επιθετικά, αλλά κλονίστηκε και στη συνέχεια ακολουθούσε την πιο ενθουσιώδη αντίπαλό του, που στην 4η αγωνιστική της Euroleague, έδινε μόλις, τον πρώτο της εντός έδρας αγώνα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ καλά τον αγώνα, με σωστές επιλογές στην επίθεση, συγκέντρωση στην άμυνα και προηγήθηκε με 13-12.

Όμως εκεί άρχισε να αχνοφαίνεται το μεγαλύτερο πρόβλημα της βραδιάς: Το αμυντικό ριμπάουντ. Η Μπασκόνια κέρδιζε επιθετικά ανανέωνε επιθέσεις και “έσβηνε” τα άσχημα ποσοστά της.

Προηγήθηκε με 23-21 στην Α’ περίοδο και στη συνέχεια ο Γιουσουφά Φολ έγινε κυρίαρχος στο ματς. Με συνολικά 9 ριμπάουντ, 5 επιθετικά και 4/4 δίποντα βοήθησε τους Βάσκους να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ, να κάνουν και διαφορά και να υπερτερούν μολονότι ο Ολυμπιακός έβγαζε καλά στοιχεία.

Ή ακόμα κι εκπλήξεις όπως η εμφάνιση του Γουίλ Τσέρι με 7 πόντους (από 3/3 σουτ) στο πρώτο ημίχρονο που κράτησαν τον Ολυμπιακό στον αγώνα, μολονότι είχε τα μισά ριμπάουντ (26-13) στο ημίχρονο (41-36) με το πρόβλημα να εντοπίζεται στο γεγονός ότι οι Βάσκοι είχαν 13 επιθετικά έναντι μόλις 3 του Ολυμπιακού.

Ο οποίος σημειωτέον, είχε 13 , συνολικά, ριμπάουντ!

Συνολικά στο πρώτο μισό, η Μπασκόνια βρήκε 23 πόντους (από τους 41 της) από επιθετικά ριμάουντ!

Αν κι ο Ολυμπιακός επέτρεψε μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ στην αντίπαλό του στη Γ’ περίοδο, ο νέος παράγοντας του αγώνα, λέγόταν αστοχία!

Με 5/16 σουτ δεν γύρισε το ματς, ίσα-ίσα που η Μπασκόνια αύξησε τη διαφορά και το 49-43 του 25:21 έγινε 58-49 στα 30:00.

Το κακό για τον Ολυμπιακό ήταν πως ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε βρει ρυθμό και στην τελευταία περίοδο το έβγαλε και σε σκορ. Σε βαθμό που έκανε ρεκόρ καριέρας στη Euroleague, με 25 πόντους!

Με εννέα δικούς του πόντους (συνολικά 25) η Μπασκόνια, έφτασε τη διαφορα σε διψήφια νούμερα και κυρίως σιγούρεψε τον αγώνα, αφού προηγήθηκε με 77-64, με τρία λεπτά για τη λήξη.

Το τελικό 82-66 ήταν αποτέλεσμα της γενικότερης υπεροχής της Μπασκόνια, όχι μόνο στο ριμπάουντ, αλλά και στη λογική του αγώνα.

Οι Βάσκοι σούταραν, μέχρι τη λήξη του αγώνα, καλύτερα, βρήκαν ψυχολογία μέσα στο ματς, από τα ριμπάουντ, βελτίωσαν αυτά που έπρεπε, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε το αντίθετο, κι έφτασαν στη 2η νίκη τους στη σεζόν…

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66