Πολύ σκληρή κι αποφασισμένη η ΑΕΚ νίκησε το απόγευμα της Μ.Τετάρτης τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-78 στα Άνω Λιόσια και ισοφάρισε τη σειρά των playoffs του Basketball Champions League σε 1-1.

Aφήνοντας το κάκιστο επιθετικό της πρόσωπο στον πρώτο αγώνα (55-64), η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, βρήκε πολλές λύσεις, δημιούργησε η ίδια τις προϋποθέσεις και με κορυφαίους τους Μπρίντον Λεμάρ (24π.), Δημήτρη Φλιώνη (13π., 6 ασ.), Αϊζάια Μάιλς (13π., 7 ριμπ.), Ακίλ Μίτσελ (14π., 7 ριμπ., 5 ασ., 5 κλ.) και παίκτη-έκπληξη, τον Αντώνη Κόνιαρη (9π.) έφτασε στην ισοφάριση.

Υποχρέωσε δε τη Χάποελ στην πρώτη φετινή της εκτός έδρας ήττα στη διοργάνωση, μετά από έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις εκτός Ισραήλ!

Πλέον όλα θα κριθούν στον τρίτο αγώνα, στα Ιεροσόλυμα, την επόμενη Τετάρτη (19/4) με τον νικητή να προκρίνεται στο Final-4.

Εκεί όπου η ελληνική ομάδα πρέπει να αποδείξει για δεύτερο σερί αγώνα, ότι βρήκε τον τρόπο, ξέρει το δρόμο για να νικήσει και να πάει στο Final-4, μολονότι είναι δεδομένο ότι θα έχει να αντιμετωπίσει και την ατμόσφαιρα στην PAIS ARENA.

Αν έλειπαν κι οι εντάσεις στα Άνω Λιόσια, τη Μεγάλη Τετάρτη, θα ήταν μια υπέροχη βραδιά για την ΑΕΚ…

H εξέλιξη του αγώνα:

Η ΑΕΚ άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα, με λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας στη γνώριμη, από το πρώτο παιχνίδι, πίεση των Ισραηλινών στην μπάλα, αλλά συνήλθε γρήγορα.

Απάντησε στο προβάδισμα 7-0 της Χάποελ, με το ίδιο νόμισμα και το καλύτερο νέο είναι πώς το έκανε με τον Μπρίντον Λεμάρ. Ο Αμερικανός γκαρντ, που δεν είχε φανεί στον πρώτο αγώνα πήρε την ομάδα του στις πλάτες του και μαζί με τον Φλιώνη της έδωσαν την πνοή που ήθελε. Για αυτό και από το 14-21, η ΑΕΚ μείωσε στο 20-21 του δεκαλέπτου με 3/5 τρίποντα, σερί που έφτασε στο 11-0 μετά από 1:44 στη β’ περίοδο για το 25-51.

Πλέον η ΑΕΚ είχε γίνει πολύ σκληρή στο παιχνίδι της, σε έναν ούτως ή άλλως πολύ δυναμικό αγώνα, με διαρκείς επαφές, για ένα post, για ένα σκριν, για ένα ριμπάουντ.

Αποτέλεσμα ήταν να χρεωθούν τρεις παίκτες της Χάποελ με τρία φάουλ στο πρώτο μισό του αγώνα, μεταξύ των οποίων και ο Σπίντι Σμιθ, μεγάλος πρωταγωνιστής των Ισραηλινών στο πρώτο παιχνίδι.

Η συνδρομή του Αντώνη Κόνιαρη έδωσε το κάτι παραπάνω στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη που όχι απλά διατήρησε το προβάδισμα, αλλά έφτασε έως το +13 (45-32) πριν τελειώσει το ημίχρονο 47-37.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση, λόγω της έντασης που υπήρχε στις εξέδρες μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων, καθώς στα Άνω Λιόσια βρέθηκαν και περίπου 500 φίλαθλοι της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Οι διαιτητές προειδοποίησαν με εκκένωση σε περίπτωση που επαναληφθούν φαινόμενα ρίψης φωτοβολίδων.

Παράλληλα οι διαιτητές αποφάσισαν στο δεύτερο μισό να σφυρίζουν όλες τις επαφές, καθώς και στο παρκέ, ο αγώνας παραήταν δυναμικός με κίνδυνο να μεταφερθεί ανάλογη ένταση και έξω από τις γραμμές.

Με την άμυνα προσαρμοσμένη στον Λεμάρ που είχε ήδη 15 πόντους από το ημίχρονο, η ΑΕΚ έβγαλε κι άλλους πρωταγωνιστές, με τον Αμερικανό πλέον σε ρόλο δημιουργού.

Μάλιστα με καλάθι του Μάιλς στα τέσσερα λεπτά από την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ ξεπέρασε την παραγωγικότητα που είχε σε όλο το 40άλεπτο στα Ιεροσόλυμα, στον πρώτο αγώνα. Η διαφορά εκτινάχθηκε στους 15 πόντους, 65-50, μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα.

ίσως για αυτό παρασύρθηκαν σε κάποιο βαθμό οι παίκτες του Καντζούρη, έδειξαν να χάνουν λίγο την αμυντική τους συγκέντρωση για να μειώσουν οι Ισραηλινοί στο 67-58, πριν ο Αϊζάια Μάιλς κάνει με τρίποντο το 70-58 στα 30 λεπτά αγώνα.

Αυτός ήταν ο παίκτης-στήριγμα της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο μισό, είχε βρει ρυθμό, οι συμπαίκτες του τον αναζήτησαν κι εκείνος σταθερά διατήρησε το σοβαρό προβάδισμά της.

Οι Ισραηλινοί το πάλεψαν -ασφαλώς- έως το τέλος, κέρδισαν πολλά φάουλ κι ας ήταν άστοχοι αφού για 36 λεπτά είχαν 50% από τη γραμμή των βολών, αλλά μείωσαν στους 8, 76-68.

Η επιστροφή του Λεμάρ στο παρκέ έδωσε αμέσως την απαιτούμενη ανάσα (79-68) και μαζί με τους Φλιώνη-Μίτσελ, έκαναν τη διαφορά στο τέλος.

Δύο σερί κλεψίματα, τρία συνεχόμενα καλάθια, τρίποντο του Φλιώνη, λέι απ Λεμάρ και κάρφωμα Μίτσελ, έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 17 πόντους, 88-71 με 2:40 για το τέλος και το μυαλό όλων, πλέον, να αρχίσει να μεταφέρεται στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα που θα γίνει σε μια εβδομάδα στο Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78