Εφές-Άλμπα

Η Εφές επικράτησε 87-77 της Άλμπα Βερολίνου και έγινε η έκτη ομάδα που κλείδωσε τη συμμετοχή στα πλέι οφ της EuroLeague.

Για την ακρίβεια, με αυτήν την ήττα της γερμανικής ομάδας, και η Μονακό μπαίνει στο γκρουπ εκείνων που συνεχίζουν στη διοργάνωση, επομένως εκκρεμεί μόνο το όγδοο εισιτήριο.

Βάσει του κανονισμού, η Μονακό εξασφάλισε τη συμμετοχή της στη EuroLeague της επόμενης σεζόν!

Αναφορικά με τον αγώνα, η Άλμπα εκμεταλλεύθηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της Εφές, η οποία ήταν πολύ άστοχη και βρέθηκε στο -13 (9-22).

Η τουρκική ομάδα μείωσε προσωρινά, προτού η γερμανική καταγράψει σερί 10-0 και εκτοξεύσει τη διαφορά στο +15, παίρνοντας ένα καλό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Μέχρι εκεί όμως. Η Εφές αφυπνίστηκε, πέτυχε δικό της 13-0 και από τη στιγμή που ισοφάρισε 36-36 οι ελπίδες της αναπτερώθηκαν, ασχέτως αν το ημίχρονο έληξε 36-39.

Η Άλμπα επανήλθε με σερί 7-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά με μπροστάρη τον Σέιν Λάρκιν, η τουρκική ομάδα αντιπαρέταξε ένα πειστικό 10-0 και πέρασε μπροστά.

Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος στην τρίτη περίοδο και έφερε την Εφές στο +6 (60-54) στο 29′, αν και ακόμη το ματς είχε ψωμί.

Η Άλμπα μείωσε σε 66-64 στο 34′, ο Λάρκιν είχε επιθετικές λύσεις για το 70-64, οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν (70-69), ώσπου στο 39′, με τρίποντο του Λάρκιν έγινε το καθοριστικό 83-75.

Ελλείψει Βασίλιε Μίτσιτς και Ροντρίγκ Μπομπουά, ο Σέιν Λάρκιν έμεινε στο παρκέ για 37’15”, πετυχαίνοντας season high με 28 πόντους και 8 ασίστ.

Ο Μπράιαντ έβαλε 14 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ, ο Μοερμάν 13 (συν 6 ριμπάουντ), ενώ στον αντίποδα ο Σίλβα είχε 20 πόντους, ο Λο 15 και ο Τίμαν 11.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 36-39, 62-57, 87-77