Με την καλή της άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο και με κορυφαίους τους Μίτσιτς-Κλάιμπερν η Εφές έσπασε το αήττητο της Άλμπα Βερολίνου με 78-74 στην Κωνσταντινούπολη, το βράδι της Παρασκευής.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης τα… χρειάστηκε απέναντι σε μια ομάδα-πρότυπο, όμως είχε την εμπειρία και τους παίκτες να την κρατήσουν όρθια στα… ζόρια.

Ειδικά όταν η Άλμπα έκανε 16-0 σερί στη Γ΄ περίοδο, και με εννέα σερί πόντους από 3/3 τρίποντα του Ταμίρ Μπλατ, μετέτρεψε το 48-39 σε 48-55!

Δείτε ένα… τρομακτικό κόψιμο του Κουμάντζε, που οδήγησε στο τρίτο συνεχόμενο τρίποντο του Μπλατ και το 16-0 για το 55-48:

Η Εφές βρήκε τρόπο να κρατήσει τον Ισραηλινό στους 15 πόντους που είχε έως τότε, ο Μίτσιτς  ανέλαβε δράση στην επίθεση, η Εφές ανέβασε την ένταση στην άμυνα κι η κόπωση άρχισε να κοστίζει στους Γερμανούς.

Ο Πρότσιντα ισοφάρισε σε 70-70, όμως στα πέντε τελευταία λεπτά, η Άλμπα βρήκε μόλις ένα καλάθι, όσο διεκδικούσε τη νίκη, καθώς σκόραρε για το τελικό 78-74 στα 4” για το φινάλε.

Ο Μίτσιτς πέτυχε 20 πόντους και έδωσε 11 ασίστ, ενώ ο Γουίλ Κλάιμπερν είχε 16 πόντους (13 στο 20άλεπτο) και 11 ριμπάουντ συν 4 ασίστ.

Σημαντική στο τέλος, ήταν κι η συνεισφορά του Ντάνστον στην άμυνα, καθώς εκτός από 2 blocks προστάτεψε υποδειγματικά τη ρακέτα των Τούρκων.

Οι Ισραηλινοί, Ζούσμαν-Μπλατ είχαν από 15 πόντους για την ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ, 12 είχε ο Κρις Κουμάντζε με 6 blocks!

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-37, 58-60, 78-74