Για τα λάθη των διαιτητών στον αγώνα της προηγούμενης Παρασκευής με την Μπαρτσελόνα, όπου έχασε στην παράταση με 93-95 διαμαρτυρήθηκε με σημερινή της ανακοίνωση η Εφές.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές εξέδωσε την ανακοίνωσή της τη Δευτέρα (06/12) τονίζοντας πώς τα λάθη των διαιτητών επισκίασαν το καταπληκτικό παιχνίδι που έγινε, μεταξύ των ομάδων που έφτασαν στον περσινό τελικό του Final 4.

Στο κυριότερο σημείο της, η Εφές αναφέρει στην ανακοίνωση:

“Όπως προέκυψε στον αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας, στην κορυφαία ευρωπαϊκή λίγκα, όπου κάθε νίκη μετράει, κατά τη διάρκεια του αγώνα στον οποίο έπαιζαν οι φιναλίστ τηςε σεζόν 2020/21, η απόδοση των διαιτητών δεν ήταν η αναμενόμενη.

Λάθος αποφάσεις από τους διαιτητές, στα τελευταία λεπτά του αγώνα επισκίασαν τον ανταγωνισμό δύο ομάδων, που έκοβε ανάσες!

Η μεγαλύτερη ευχή μας είναι να υπάρχουν λιγότερα διαιτητικά λάθη στο παιχνίδι που κάθε ομάδα συμμετέχει με το ευ αγωνίζεσθαι στο έπακρο”.

Θυμίζουμε ότι στον αγώνα, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρίες στους διαιτητές, ο προπονητής της Εφές, Εργκίν Αταμάν, ενώ με οργή αντέδρασε ο Σέιν Λάρκιν για την αποβολή του με 5 φάουλ, στην αρχή της παράτασης.