Εφές-Ερυθρός Αστέρας

Θετικό ρεκόρ για πρώτη φορά καταγράφει η Εφές (9-8), που νίκησε 84-83 τον Ερυθρό Αστέρα στη 17η αγωνιστική της EuroLeague.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι, που “αυτοκτόνησαν” στο τέλος, πήγαν στο 7-10.

Ο αγώνας:

Η τουρκική ομάδα ήταν εκπληκτική στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού σημείωσε 31 πόντους και έθεσε τις βάσεις για την τρίτη σερί νίκη στη διοργάνωση.

Καταλυτικός στο ξεκίνημα ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 10 πόντους, ομοίως και ο Τζέιμς Άντερσον με άλλους 9.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο β’ δεκάλεπτο, αφού με επιμέρους 25-12, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το προβάδισμα στα 03:37 πριν από τη λήξη.

Νέιτ Γουόλτερς και Μπράνκο Λάζιτς είχαν ανεβάσει ρυθμούς, βάζοντας δύσκολα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +9, χάρη σε τρίποντο του Λάζιτς και, κυρίως, με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα.

Βέβαια, η Εφές μάζεψε τη διαφορά και η τελευταία περίοδος έλαβε τον χαρακτήρα θρίλερ. Όπερ και εγένετο.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 81-74 στα 03:10, αλλά ο Βασίλιε Μίτσιτς μείωσε σε 78-81 (στο 01:19) με 4/4 βολές.

Ο Γουόλτερς έχασε τρίποντο, ο Μίτσιτς μείωσε κι άλλο με δίποντο στα 38”, ο Νίκολα Κάλινιτς έγραψε το 83-80 στα 15”, ο Μίτσιτς απάντησε με δίποντο στα 10”, ο Κάλινιτς έχασε δύο βολές και ο Μίτσιτς με 2/2 βολές στα 0,9” έγραψε το 84-83. Πραγματικά τρομερό φινάλε!

Μοιραίος, λοιπόν, ο Κάλινιτς παρά τους 20 πόντους, αφού έχασε 2 βολές στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 43-46, 65-68, 84-83