O Ολυμπιακός έμεινε “άσφαιρος” στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε από την Εφές με 88-69 την Τετάρτη, στη 10η αγωνιστική της Euroleague, πέφτοντας στο 6-4.

Η ελληνική ομάδα πέτυχε μόλις 3 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο κι η Εφές με αφετηρία την άμυνά της, έκανε το ντέρμπι… περίπατο φτάνοντας σε ευρεία νίκη με 19 πόντους διαφοράς!

Ήταν η τέταρτη ήττα του Ολυμπιακού, σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στη διοργάνωση, κι είναι μια από τις τρεις ομάδες, μαζί με τον Παναθηναϊκό και τη Ζαλγκίρις, δίχως εκτός έδρας επιτυχία στην περίοδο 2021/22.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης (4-6) επιβεβαίωσε τη βελτίωσή της και με ηγέτες, τους Ροντρίγκ Μπομπουά και τον Βασίλιε Μίτσιτς, αλλά και την άμυνά της στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέτυχε μια πολύτιμη νίκη.

www.allstarbasket.grΕιδικά ο Γάλλος ήταν καταλυτικός και κράτησε την Εφές στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε 20 από τους 29 πόντους του. Εάν ο Ολυμπιακός μπορούσε να σταματήσει, θα είχε χτίσει μια καλή διαφορά, καθώς ήταν υποδειγματική η λειτουργία του στην επίθεση, με τους Βεζένκοφ, Φαλ, αλλά και τον Γιώργο Πρίντεζη που πέτυχε 9 πόντους στη β’ περίοδο.

Η Εφές ξέφυγε με 7 πόντους (63-56) στην τρίτη περίοδο, όπως ο Φαλ (15π.) οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 63-63 για να τελειώσει το δεκάλεπτο 68-66.

Μετά όμως ήλθε η κατάρρευση του Ολυμπιακού, το επιθετικό του black out. Πέτυχε 1 πόντο με βολή του Φαλ μετά από έξι λεπτά αγώνα στη Δ’ περίοδο και λίγο αργότερα, με φόλοου, ο Βεζένκοφ (17π.) πέτυχε το μοναδικό του καλάθι σε αυτό το διάστημα!

Την ίδια ώρα Μίτσιτς (19π.) και Μπομπουά βομβάρδισαν το ελληνικό καλάθι κι η Εφές ξέφυγε από το 68-66 σε 77-66, 81-67 κι έφτασε στο τελικό 88-69 με 20-3 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός κατέγραψε 1/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/2 βολές και 2 λάθη!

Κουίνσι Έισι: “Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ, μπορούμε να κάνουμε θόρυβο” (video)

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα

“Διαβολοβδομάδα” Νο3 στη EuroLeague, το EuroCup και η Lega Serie A αποκλειστικά στο Novasports!