Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε με 100-96 την Εφές στην Κωνσταντινούπολη το βράδι της Παρασκευής κι έστειλε σαφές μήνυμα στην κάτοχο του τροπαίου, στη 2η αγωνιστική της Euroleague!

Η αναμέτρηση των δύο τελευταίων Πρωταθλητών Ευρώπης, είχε μεγάλη πρωταγωνίστρια την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, μολονότι στο τέλος, ο αγώνας έμοιαζε με ντέρμπι!

Με κορυφαίο τον Τόρνικε Σενγκέλια, πολύ καλούς τους Φόιγκτμαν, Κλάιμπερν κι εξαιρετικό τον Λούντμπεργκ στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε την κλάση και την πληρότητά της, απέναντι στην Εφές που περίμενε τα περισσότερα από τον Μίτσιτς, κι ενώ ο Σέιν Λάρκιν, όπως πέρυσι τέτοια εποχή, προσπαθεί να βρει πατήματα και ρυθμό.

Για αυτόν τον λόγο η ΤΣΣΚΑ είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά του αγώνα με εξαίρεση… μια φάση!

Η Εφές προηγήθηκε μια και μοναδική φορά 28-26 με 13-0 σερί από το 15-26, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα κυνηγούσε!

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε έως και με 16 πόντους διαφορά, 75-59 με 3:13 για τα 30′, είχε διαφορά και στην τέταρτη περίοδο μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο που η Εφές απείλησε.

Ο Σενγκέλια, όμως και στην κρίσιμη στιγμή, δεν λάθεψε, πότε με προσπάθειά του και πότε από τη γραμμή των βολών κι οι Ρώσοι νίκησαν με 100-96, αφήνοντας την Εφές που είχε χάσει στην πρεμιέρα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη στο 0-2.

TΑ δεκάλεπτα: 21-26, 46-51, 68-79, 96-100