Ο κατήφορος συνεχίζεται για την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές,  αφού ηττήθηκε ξανά, αυτήν τη φορά εντός έδρας με 79-90 από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην 8η αγωνιστική της Euroleague.

Ήταν η έκτη ήττα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν σε οκτώ αγώνες, την ώρα που εκείνη του Τσάβι Πασκουάλ  έφτασε στο 5-3 και μάλιστα δίχως άγχος.

Με την κυριαρχία της από τη β’ περίοδο κι έπειτα, η Ζενίτ έφτασε έως τους 26 πόντους τη διαφορά και έπρεπε να μπούμε στα τελευταία δευτερόλεπτα για να δούμε πάλι μονοψήφια διαφορά, πριν τελειώσει ο αγώνας με το +11 (90-79) της Ζενίτ.

Μετά το εύθραυστο 20-22 της πρώτης περιόδου, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας πήρε “τ’ όπλο” του και με 12 πόντους (από τους συνολικά 15 στη βραδιά) οδήγησε τη Ζενίτ στο 47-33 του ημιχρόνου.

Ο γνώριμός μας, Κόνερ Φράνκαμπ πήρε “τη σκυτάλη” στο τρίτο δεκάλεπτο όταν πέτυχε 11 από τους 18 πόντους του και η Ζενίτ… εξαφανίστηκε!

Έφτασε στο 66-40 με 5:51 για τα 30′ και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για την Εφές.

Ο Μίτσιτς έπαιξε πάλι, αλλά ήταν φανερά εκτός ρυθμού (6π., 0/3 τριπ.) ο Λάρκιν πέτυχε 14 πόντους, όλους στην τελευταία περίοδο και από το -22 κι έπειτα, κι η τουρκική ομάδα έδειξε πώς δεν έχει ακόμα σχέση με την, ίσως, κορυφαία ομάδα της προηγούμενης τριετίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90