Κατάθεση ψυχής, ταλέντου, επαγγελματισμού! Η μισή ΑΕΚ νίκησε την Τρίτη (16/03) στο ΟΑΚΑ τη Στρασμπούρ με 77-68 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο των playoffs του Basketball Champions League!

Χωρίς έξι παίκτες, με τεράστιες ελλείψεις στους ψηλούς, απέναντι σε μια ομάδα που υπερείχε σε διαθέσιμους παίκτες, αθλητική και διψασμένη, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, διέψευσε τα προγνωστικά, δικαιώθηκε από το ταλέντο όσων ήταν μάχιμοι και με αρκετές τακτικές αλχημείες πήρε την πολύτιμη νίκη!

Κι όλα αυτά, ενώ με δύο λεπτά για το τέλος, κι ενώ έχει πέντε τραυματίες παίκτες και τον Ματσιούλις στη Λιθουανία για την απώλεια του πατέρα του, έχασε και τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες με διάστρεμμα στο αριστερό πόδι!

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε 15 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, όπου με υπερπροσπάθεια, η ΑΕΚ προηγήθηκε 37-36 ενώ έχανε για 19,5 λεπτά!

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε 15 πόντους με 3/3 τρίποντα, τα δύο συνεχόμενα, στο κρίσιμο σημείο:

Στα έξι λεπτά για τη λήξη του αγώνα, οι Γάλλοι είχαν ανακτήσει το προβάδισμα, ήταν στο +3, 64-61 κι ο Χρυσικόπουλος, που πολλές στιγμές στη βραδιά, ήταν ο… σέντερ της ΑΕΚ, πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα!

Ο Μωραϊτης πρόσθεσε άλλο ένα, για το 70-64 και με το δίποντο του πιτσιρικά με 3 λεπτά για τη λήξη, έγινε το 75-66 για ένα απίθανο επιμέρους σκορ 75-66 για την ΑΕΚ.

Ο Μαυροειδής συγκλόνισε με την προσπάθειά του, ο Γόντικας πάλεψε κάθε δευτερόλεπτο, ο Λοτζέσκι έβγαλε την εμπειρία, ο Μόουζες τη θέληση.

Ήταν συγκινητική η προσπάθεια όλων των παικτών της ΑΕΚ, σε όλους τους τομείς.

allstarbasket.grΓιατί συνήθως μιλάμε για τους σκόρερς, αλλά την Τρίτη στο ΟΑΚΑ μέτρησε η άμυνα, αυτή που επέτρεψε μόλις 32 πόντους στη Στρασμπούρ στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις πολλές και μεγάλης σημασίας απουσίες!

Μέτρησε η μαχητικότητα, η προσπάθεια στο ριμπάουντ (30-29 η χωρίς ψηλούς ΑΕΚ!), το μυαλό, η συγκέντρωση και τελικά, η φανέλα!

Διότι η ΑΕΚ είναι όρθια παρά την κακοδαιμονία και πάει για σερί τριών εκτός έδρας αγώνων στον όμιλο με 2-0 ρεκόρ !

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68