Την πιο σημαντική στιγμή της ιστορίας του ζει από το βράδυ του Σαββάτου ο Χολαργός! Νίκησε με 91-76 τον Απόλλωνα Πάτρας και με 3-0 νίκες εξασφάλισε την άνοδο στην Stoiximan.gr BasketLeague!

www.allstarbasket.grΤο “χρυσό” προβάδισμα με 2-0 από τους αγώνες στην κανονική περίοδο, έδινε στην ομάδα του Στέργιου Κουφού, τεράστιο προβάδισμα στην τελική σειρά των play offs της Α2 και αρκούσε μια και μοναδική νίκη επί του Απόλλωνα για το 3-0.

Από τη στιγμή που ο πρώτος αγώνας των play offs έγινε στην έδρα του, το κλειστό “Αντώνης Τρίτσης” ο Χολαργός δύσκολα θα έχανε την ευκαιρία!

Ο Απόλλωνας Πάτρας παραμέρισε όλα του τα προβλήματα, πάλεψε, έκανε το μεγάλο βήμα στην προηγούμενη φάση των play offs απέναντι στον Ηρακλή, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις.

www.allstarbasket.grΠάλεψε στο πρώτο ημίχρονο, είχε προβάδισμα και έδειχνε ότι θα κοντράρει μέχρι τέλους τον αντίπαλό του. Οι τραυματισμοί, όμως, που προέκυψαν μέσα στην εβδομάδα, στέρησαν από την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ τη δυνατότητα να σταθεί καλύτερα στο δεύτερο μισό.

Τα τρίποντα “έπεσαν βροχή” στην τρίτη και τέταρτη περίοδο από την ομάδα του Στέργιου Κουφού που με τη συμπαράσταση του κόσμου, δεν άφησε την ιστορική ευκαιρία να πάει χαμένη!

www.allstarbasket.grΟ πολύπειρος Άγγελος Τσάμης, όπως καθοδήγησε όλη τη χρονιά τον Χολαργό προς την άνοδο, έδωσε και το σύνθημα στο τέλος στον κόσμο για να αρχίσουν οι πανηγυρισμοί για την άνοδο!

Καταλυτική ήταν πάλι η παρουσία του Ρασάντ Μπελ, αν και σε τέτοιες επιτυχίες όλοι έχουν βάλει το λιθαράκι τους!