Με ένα σερί 9-0 στο φινάλε, ο εκπληκτικός Προμηθέας (8-4) λύγισε με 80-78 τον Παναθηναϊκό (10-2) στο ΟΑΚΑ, στο ματς που έκλεισε σήμερα (31/1) το διήμερο στη Stoiximan Basket League.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στο φετινό Πρωτάθλημα, δεδομένου ότι ο αγώνας του πρώτου γύρου στην Πάτρα δεν έχει οριστεί ακόμη.

Μακ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Οι Παπαπέτρου (26π. με 11/14 σουτ) και Μήτογλου (16π., 15ρ.) ήταν οι κορυφαίοι για τους “πράσινους”, ενώ εκτός δωδεκάδας έμεινε ξανά ο Σαντ Ρος (μυικός σπασμός στη μέση) που δεν έπαιξε ούτε απέναντι στην Βαλένθια.

Για τον Προμηθέα απουσίασαν o τραυματίας Χάρης Γιαννόπουλος και ο έκτος ξένος που θα αποκτηθεί τις επόμενες ημέρες (δοκιμάζεται ο Κουίνσι Φορντ), ενώ δεν χρησιμοποιήθηκε ο Ίαν Μίλερ (επισήμως είχε ενοχλήσεις).

Εξαιρετική εμφάνιση από τους αδερφούς Γκραντ, Τζέριαν (16π., 5ρ., 7ασ.) και Τζεράι (17π., 8ρ.) και από τον Γιάννη Αθηναίου (18π., 4ασ.). Ήρωας στο φινάλε ο Τζαούν Έβανς (10π.).

Αγραβάνης Δ. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Μετά από ένα νευρικό και πολύ κλειστό πρώτο δεκάλεπτο (16-14), ο εκπληκτικός Προμηθέας πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (33-43), βασιζόμενος στους αδερφούς Γκραντ, Τζέριαν και Τζεράι, πριν μειώσει ο Νέντοβιτς με τρίποντο στο 36-43 του ημιχρόνου.

Νέντοβιτς ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Ο Τζεράι (14π.) και ο Τζέριαν (12π.) πέτυχαν τους 26 από τους 43 πόντους του Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων και είχε 2/10 τρίποντα στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 7-0 (συνολικά 10-0) με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου και ισοφάρισε σε 43-43, αναγκάζοντας τον Μάκη Γιατρά να ζητήσει αμέσως τάιμ άουτ.

Μήτογλου ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Ο εκπληκτικός Παπαπέτρου της τρίτης περιόδου και ο Μήτογλου που πέτυχε νωρίς το νταμπλ-νταμπλ οδηγούσαν τους “πράσινους” που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 22-12) προηγούμενοι με 58-55.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μπέντιλ έδωσε βοήθειες στον “καυτό” Παπαπέτρου (70-61), όμως ο Προμηθέας με κορυφαίο τον Αθηναίου δεν τα παράτησε και πήρε ξανά το προβάδισμα (70-71 στο 37′)!

Παπαπέτρου

Παπαπέτρου και Μήτογλου έδωσαν ξανά τη λύση για τον Παναθηναϊκό με ένα σερί 8-0 (78-71), όμως ο Προμηθέας απάντησε, με ένα 9-0 στο φινάλε, και πήρε μια σπουδαία νίκη με 80-78, με κλέψιμο και καλάθι του Έβανς!

Ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο Παναθηναϊκός “αυτοκτόνησε”, την ώρα που οι Πατρινοί πανηγύριζαν ένα τεράστιο “διπλό” στο ΟΑΚΑ!

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί πλέον ο εκτός έδρας αγώνας με τον Ολυμπιακό (5/2, 21:00) για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80.