Το Ηράκλειο κατέκτησε το Πρωτάθλημα Παίδων Κρήτης, καθώς στον τελικό που έγινε στο Ρέθυμνο, επικράτησε του Κύδωνα με 74-27.

Το παρών έδωσε και ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος, με την ευκαιρία της παρουσίας του στην Κρήτη για το Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών, που ολοκληρώνεται την Κυριακή στα Χανιά.

Το Ηράκλειο έφτασε εύκολα στην επικράτηση επί του Κύδωνα Χανίων με τα δεκάλεπτα να είναι 15-6, 28-13, 47-19, 74-27.

Στον μικρό τελικό του Final 4, ο ΑΓΟΡ νίκησε με 68-58 τον Εργοτέλη.

Στους ημιτελικούς το Ηράκλειο νίκησε με 54-44 τον ΑΓΟΡ και ο Κύδωνας με 65-50 τον Εργοτέλη.

Το Ηράκλειο θα πάρει μέρος στη Β’ φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος σε όμιλο με τους Πρωταθλητές των Ενώσεων Κυκλάδων, Σάμου και Δωδεκανήσου, με έπαθλο μια θέση στην τελική φάση για την ανάδειξη του Πρωταθλητή Ελλάδας.