(Φωτογραφία: 10a.gr)

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η ΔΕΚΑ κατέκτησε το πρωτάθλημα εφήβων της ΕΚΑΣΘ, καθώς στον τελικό του Final-8 νίκησε τον ΠΑΟΚ με 83-67 στο Ιβανώφειο.

Η ακαδημία του Νίκου Χατζηβρέττα, που έχει στο πλευρό του τον Ιωσήφ Νικολαΐδη, εκ των κορυφαίων προπονητών τμημάτων υποδομής στην Ελλάδα, με σπουδαίο έργο, συνεχίζει να… σαρώνει τους τίτλους και πλέον θα διεκδικήσει ως πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΘ και τον Πανελλήνιο τίτλο στην τελική φάση που θα γίνει 18-23 Απριλίου.

Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος αναδείχθηκε MVP του Final-8, συνεχίζοντας με τη σειρά του, να “σαρώνει” τις ατομικές διακρίσεις τα τρία τελευταία χρόνια!

Ο Λιοτόπουλος πέτυχε 27 πόντους στον τελικό, ενώ ο Καπετάκης είχε 29!

Η ΔΕΚΑ νίκησε κατά σειρά στο Final-8, τη Βεργίνα με 70-43 στον προημιτελικό, τη ΧΑΝΘ με 76-73 στον ημιτελικό και τον ΠΑΟΚ 83-67 στον τελικό.

Την τρίτη θέση κατέλαβε η ΧΑΝΘ που επικράτησε στον μικρό τελικό του Άρη με 87-59.

Ως δεύτερος της ΕΚΑΣΘ, ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει την παρουσία του στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος στον όμιλο με τους δεύτερους ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ, Περιστέρι και Κρόνο Αγίου Δημητρίου αντίστοιχα.

Στην τελική φάση έχουν προκριθεί, πλην της ΔΕΚΑ, ο Πρωταθλητής ΕΣΚΑ, Παναθηναϊκός και ο Πρωταθλητής ΕΣΚΑΝΑ, Ολυμπιακός.