Ερυθρός Αστέρας-Παρτιζάν

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου πήρε εκδίκηση για την ήττα του πρώτου αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα, όπως επίσης και για τα σχετικά πλακάτ των οπαδών των γηπεδούχων, επικρατώντας 79-78 στο “Αλεκσάνταρ Νίκολιτς Χολ”.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 10-11, ενώ εκείνη του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, η οποία έπαιξε χωρίς τον Χασάν Μάρτιν και τον Φακούντο Καμπάτσο, έπεσε στο ίδιο ρεκόρ.

Ζακ ΛεΝτέι (20π.) και Ντάντε Έξουμ (20π.-5ασ.) έκαναν τη διαφορά για την Παρτιζάν, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον Σλάβισα Κοπρίβιτσα, ενώ ο Ματίας Λεσόρ βοήθησε με 13π.-8ρ.

Στον αντίποδα, ο Λούκας Βιλντόσα ήταν συγκινητικός με 26 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Νεμάνια Νέντοβιτς ακολούθησε με 23, ο Όγκνιεν Ντόμπριτς έβαλε άλλους 13 και ο Φίλιπ Πέτρουσεβ μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 21:27, κατέγραψε 0/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ.

Η Παρτιζάν είχε πάνω από 41% στο τρίποντο (10/24) ευστόχησε στις 19 από τις 23 βολές που εκτέλεσε, αλλά κυρίως είχε 9 παραπάνω κλεψίματα (12-3) και 9 λιγότερα λάθη (16-7), αριθμοί που της χάρισαν τη νίκη.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανώτερος σε δίποντα (48,5%), τρίποντα (47,5%) και βολές (90,5%), όπως επίσης και στα ριμπάουντ (36-30), όμως, στο τέλος δεν χαμογέλασε.

Το τρίτο σερί εύστοχο δίποντο του Λεσόρ σε ισάριθμες προσπάθειες, μετουσιώθηκε στο πρώτο και τελευταίο προσπέρασμα της Παρτιζάν στο ντέρμπι (9-10 στο 05:17).

Το 9-6 μετατράπηκε σε 9-14 και 11-19, προτού ο Ερυθρός Αστέρας κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 με τρίποντο του Βιλντόσα στην εκπνοή.

Η Παρτιζάν δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, εξ ου και η ηρεμία που διέκρινε εύκολα κανείς στο πρόσωπο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Λεσόρ να φτάνει τα 5/5 δίποντα και τον ΛεΝτέι να γράφει το 37-45 χάρη σε τρίποντο στα 8”.

Ούτε στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να πετύχει 20+ πόντους, αλλά ευτυχώς για εκείνον ο Βιλντόσα ήταν σε καλή μέρα και έβαλε τους 8 από τους 17 για το 54-57.

Η Παρτιζάν είχε σταθερά το προβάδισμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο έφερε την υπογραφή των ΛεΝτέι και Έξουμ.

Ο Βιλντόσα κράτησε τον Ερυθρό Αστέρα στο κόλπο με λέι απ στα 37” (73-75), ο Έξουμ ευστόχησε σε 2/2 βολές στα 17”, ο Βιλντόσα τον μιμήθηκε στα 11” (75-77) και ο Έξουμ έβαλε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων με ακόμα ένα εύστοχο ζευγάρι βολών (75-79 στα 5”).

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ιβάνοβιτς ήταν να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς το ματς ολοκληρώθηκε όπως και εκείνο του α’ γύρου: με τρίποντο του Νέντοβιτς στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79