Μια καταπληκτική Μπάγερν Μονάχου πέρασε από τη Βαρκελώνη το βράδυ της Μ.Πέμπτης με 90-75 επί της Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των playoffs της Euroleague, που πάει πλέον για δύο αγώνες στο Μόναχο!

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε τη ζημιά στην πρώτη της κανονικής περιόδου Μπαρτσελόνα, με το συγκεντρωμένο της παιχνίδι σε επίθεση και άμυνα και τη διαφορά, την έκαναν τα μακρινά της σουτ.

Η Μπάγερν είχε 13/27 τρίποντα στο Παλάου Μπλαουγκράνα με τον Ντεσόν Τόμας να έχει 25  πόντους με 6/7 τρίποντα, τον Αντρέας Ομπστ με 15 πόντους και 4/7 τρίποντα, αλλά και τον Νικ Γουάιλερ Μπαμπ με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα πήρε ελάχιστα από τους ψηλούς της, είχε μέτρια ποσοστά από μακριά (7/23 τρίποντα), ο Μίροτιτς ήταν αρνητικός για τα 3/4 του αγώνα και μόνο ο Καλάθης (13 πόντους) με τον Λαπροβίτολα (16π.), αποτέλεσαν απειλή.

Η Μπάγερν έβαλε από νωρίς τις βάσεις, με το ομαδικό της παιχνίδι και τις σωστές αντιδράσεις της, ομαδικά, στις δύο πλευρές του γηπέδου. Καλή κυκλοφορία, γρήγορες επιστροφές, μυαλωμένο παιχνίδι για να προηγηθεί με 23-18 στο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι της στην επίθεση έγινε προσωποκεντρικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Ντεσόν Τόμας… “πήρε φωτιά”!

Σε 1,5 λεπτό πέτυχε 8 σερί πόντους, κι έφτασε στους 15 σε αυτήν την περίοδο (!), οι δέκα συνεχόμενοι με 2/2, 2/2, για να προηγηθεί η ομάδα του με 35-20 και 42-27, με 3:50 για το ημίχρονο.

Ο άλλοτε συμπαίκτης του Τόμας στον Παναθηναϊκό, Νικ Καλάθης κράτησε την Μπαρτσελόνα, όσο ήταν εφικτό, σε μια απόσταση, με οκτώ πόντους στο ίδιο διάστημα το δεύτερο δεκάλεπτο, σε μια βραδιά που ο MVP των πρώτων αγώνων των Playoffs της Euroleague, Μπράντον Ντέιβις ήταν απών κι ο Μίροτιτς από μέτριος έως πολύ κακός!

Ακόμα κι ο δεύτερος πόλος της Μπαρτσελόνα στην βραδιά, Νίκο Λαπροβίτολα, ήταν από νωρίς καθηλωμένος στον πάγκο με 3 φάουλ.

www.allstarbasket.grΗ Μπάγερν πήγε με +13 στα αποδυτήρια (48-35) έχοντας ήδη 9 πόντους από αιφνιδιασμό και 10 από δεύτερες επιθέσεις μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα!

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν έχασε την προσήλωσή της στην γ’ περίοδο, όπου ο Αντρέας Ομπστ έγινε παράγοντας του παιχνιδιού, στη λήξη της.

Ο Τόμας συνέχισε να ευστοχεί από τα 6,75μ., αλλά κι ο Ομπστ πέτυχε δύο καθοριστικά στα 20 τελευταία δευτερόλεπτα για το 67-56.

Δείτε το 5ο εύστοχο τρίποντο του Τόμας:

Δείτε το τρίποντο του Ομπστ στη λήξη της τρίτης περιόδου:

Ο Μίροτιτς με τον Λαπροβίτολα προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να μειώσουν τη διαφορά, με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να πλησιάζει στους 7 πόντους, 67-74.

Αλλά 2-3 καλά αγωνιστικά λεπτά, δεν αρκούσαν απέναντι σε μια τόσο καλή Μπάγερν που απάντησε γρήγορα. Με τρίποντο σε λήξη επίθεσης ο Μπάμπ έκανε το 83-68 και το break των Βαυαρών ήταν πλέον, θέμα λίγων λεπτών!

Η Μπάγερν έφυγε θριαμβεύτρια από τη Βαρκελώνη, έχοντας χάσει για το υπόλοιπο της σεζόν τον Νταρούν Χίλιαρντ, μετά τον τραυματισμό του, αλλά είναι υπόδειγμα ομάδας κι είναι δεδομένο ότι η Μπαρτσελόνα πρέπει να παίξει στο 100% στο Μόναχο για να μείνει “ζωντανή”, για το Final 4 του Βελιγραδίου!

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-48, 56-67, 75-90