Η Εθνική μας ομάδα των Νέων γνώρισε τη συντριβή από τη Γερμανία με 82-54 το μεσημέρι της Τετάρτης (17/7) στο Τελ Αβίβ και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μένει εκτός οκτάδας του Eurobasket.

Αν και υπήρχαν αρκετές φιλοδοξίες από τη συγκεκριμένη ομάδα, βρέθηκε σε μια πολύ άσχημη μέρα στον πρώτο της νοκ άουτ αγώνα και πλέον θα παίξει για τις θέσεις 9-16.

Πέρυσι, η Εθνική Νέων είχε τερματίσει 13η και η Γερμανία είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο, αλλά φέτος, είχε μόνο τρεις από τους παίκτες που την οδήγησαν στο βάθρο.

Ωστόσο με αιχμή την άμυνά τους, οι Γερμανοί μας περιόρισαν πρώτα τις διεισδύσεις και μετά το περιφερειακό σουτ με αποτέλεσμα η Εθνική μας να χάνει με 23-6 στην πρώτη περίοδο!

allstarbasket.grΔιάστημα στο οποίο είχε 2/16 σουτ και συγκεκριμένα 1/7 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 1/2 βολές.

Το σοκ ήταν μεγάλο για τα παιδιά του Γιώργου Λιμνιάτη, οι οποίοι όμως πάλεψαν στη β’ περίοδο.

Απέναντι στην άμυνα ζώνης των Γερμανών, βρήκαν κάποιες λύσεις, τα χέρια τους έμοιαζαν να λύνονται και μείωσαν στο 18-26 του 14:20.

Όμως η Γερμανία πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με +14, 40-26.

Η ανάκαμψη δεν ήρθε ούτε στην τρίτη περίοδο. Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι, πιο γρήγοροι, πιο αθλητικοί και πιο δυνατοί. Σούταραν καλύτερα από την περιφέρεια και διατήρησαν το προβάδισμα με σοβαρότητα.

Έφτασαν στο 63-39 της τρίτης περιόδου για να φτάσει η διαφορά και στους 30 στην τελευταία περίοδο, 74-44 στο 33:16!

Το τελικό 82-54 βρήκε την ανώτερη Γερμανία στους “8” του Eurobasket του Τελ Αβίβ και τη δική μας Εθνική να παίζει πλέον σε αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Διαιτητές: Ερτσέγκ (Κροατία), Σλίβιτς (Αυστρία), Τσαϊκόφσκι (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 6-23, 26-40, 39-63, 54-82

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Μπάλος 2, Καμπερίδης 4, Κουφόπουλος 4, Νικολαΐδης 5, Πιλάβιος 6, Αρνόκουρος 2, Χουγκάζ, Δομπρογιάννης 1, Καλαϊτζάκης Π, Καλαϊτζάκης Γ. 15, Καμπουρίδης 7, Μωραΐτης 8