Την ήττα με 91-97 από τον Καναδά γνώρισε η Εθνική Ελλάδας τα ξημερώματα της Τετάρτης στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Καναδά, στη Βικτώρια.

Η αμυντική της αδυναμία επέτρεψε 97 πόντους στην ομάδα του Νικ Νερς και κυρίως, δεν είχε το “αντίδοτο” στη δράση του Αρ Τζέι Μπάρετ και του Άντριου Γουίγκινς.

Ο Μπάρετ, πέτυχε 19 από τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γουίγκινς 14 από τους 23 και 4 καθοριστικούς στο τέλος, όταν με τη δημιουργία του Νικ Καλάθη η Ελλάδα γύρισε από το -12 (79-91) κι έδειξε ικανή για την ανατροπή.

www.allstarbasket.grΗ Εθνική μας επέτρεψε 51 πόντους στο δεύτερο μισό στους Καναδούς και δεν είχε ανάλογη ευστοχία με αυτή του πρώτου ημιχρόνου από μακρινή απόσταση.

Πλέον η Ελλάδα θέλει τη νίκη επί της Κίνας τη 2η αγωνιστική, ξημερώματα Παρασκευής ώστε να προκριθεί στα χιαστί.

Η ταχύτητα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού της Εθνικής μας από την αρχή του αγώνα.

Το ‘χε προαναγγείλει ο Ρικ Πιτίνο, ότι θα πάμε σε up tempo, κι όμως, μολονότι δεν το δαμε στα φιλικά προετοιμασίας, η Εθνική μας το εφάρμοσε άριστα στο πρώτο 20άλεπτο.

Απέναντι στην αθλητική ομάδα των Καναδών η Ελλάδα κυκλοφόρησε γρήγορα την μπάλα, εκτέλεσε γρήγορα, όποιος κι αν ήταν στην πεντάδα είχε κίνηση, οι αποστάσεις ήταν καλές και τα σουτ ήρθαν να επιβραβεύσουν την πειθαρχία.

Ο Κώστας Σλούκας με τον Νικ Καλάθη έμειναν πολλή ώρα μαζί στο παρκέ, αποτελώντας τη σταθερότητα στις αρχές του παιχνιδιού μας κι έβγαλαν 10 ασίστ στο πρώτο μισό.

Τα σουτ βγήκαν και μάλιστα στη β’ περίοδο η Ελλάδα έφτασε στα 7/13 τρίποντα, μέχρι να τελειώσει το 20άλεπτο με 8/18.

Ο έλεγχος του ριμπάουντ, με την προσπάθεια όλων των ψηλών, τα ελάχιστα λάθη (3 στα 20άλεπτο) ήλθαν να δώσουν τον αέρα υπεροχής της “επίσημης αγαπημένης”!

Για αυτό έφτασε έως το +8, 48-40 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 50-46.

Κι οι 11 που χρησιμοποίησε ο Πιτίνο στο ημίχρονο, σε ένα διαρκές rotation που διατηρούσε τη φρεσκάδα,  ήταν άψογοι, με τον Μήτογλου να’χει 7 πόντους-6 ριμπάουντ μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Νίκειλ Αλεξάντερ Γουόκερ με 14 πόντους σε σχεδόν 10 λεοπτά συμμετοχής με τον Άντριου Γουίγκινς (9π.) μονοπώλησαν το επιθετικό κομμάτι των Καναδών. Η ομάδα του Νικ Νερς τελείωσε με 6/14 τρίποντα το ημίχρονο, αλλά δεν της επιτρέψαμε το επιθετικό ριμπάουντ (μόλις 2).

Οι Καναδοί ανέβασαν την πίεσή τους, είχαν διαπιστώσει πλέον τον μεγάλο κίνδυνο και χάρη στην αθλητικότητά τους, πήραν “κεφάλι” στην τρίτη περίοδο.

Ήταν ένα διάστημα που η Ελλάδα δεν βρήκε το περιφερειακό σουτ (0/6 τρίποντα), έκανε 4 λάθη στο δεκάλεπτο κι έγινε ελαφρώς μονοδιάστατη, με τον Σλούκα να προσπαθεί να βοηθήσει κυρίως στο σκορ.

Με τον Γουίγκινς και τον Μπάρετ να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης (17 από τους 28 πόντους του Καναδά στην τρίτη περίοδο), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 74-71 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

www.allstarbasket.grΤο κακό είναι ότι οι δύο πρωτοκλασάτοι ΝΒΑερς των Καναδών βρήκαν ρυθμό, η ελληνική άμυνα δεν μπορούσε να τους σταματήσει κι έστειλαν την ομάδα τους στη μεγαλύτερη διαφορά, +12 91-79 μς 4:22 για το τέλος.

Ο καλάθης ήταν ο λόγος για το 7-0 σερί της Εθνικής μας που μείωσε 91-85, όμως ο Γουίγκινς πέτυχε δύο προσωπικά καλάθια κι ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα.

Η Ελλάδα πέτυχε μόλις 2 τρίποντα στο δέυτερο ημίχρονο (σε 13 προσπάθειες) έκανε 11 λάθη στο β’ 20άλεπτο, έναντι 3 στο πρώτο κι επέτρεψε 8 επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο, έναντι μόλις 2 στο ημίχρονο.

Αυτά αρκούσαν να αλλάξουν τη μορφή του αγώνα στο δεύτερο μισό, κι η ποιότητα των Μπάρετ-Γουίγκινς να αποτελέσει την εγγύησή τους για να φτάσουν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 50-46, 71-74, 91-97

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 4, Καλαθης 12 (9 α), Χρυσικόπουλος 6, Γιαννόπουλος 6, Κασελάκης 10, Κατσίβελης 2, Καββαδάς, 6, Λαρεντζάκης 8, Μήτογλου 14 (10ρ.), Παπαγιάννης 11, Σλούκας 12 (8 ασ).