Η ψυχραιμία του Κώστα Παπανικολάου από τη γραμμή των βολών με 3,2 δεύτερα για το τέλος, χάρισε στην Ελλάδα τη νίκη με 72-71 επί της Τουρκίας την Παρασκευή στα Άνω Λιόσια.

Ήταν ένα αγχωτικό παιχνίδι στην 3η αγωνιστική των ομίλων, της Α’ φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, με την Ελλάδα όμως να φτάνει στις δύο νίκες σε τρεις αγώνες και να αφήνει στο 1-2 τους Τούρκους.

Η Εθνική μας έπαιξε με τη φωτιά, έχασε πρώτα διαφορά 15 πόντων στην τρίτη περίοδο και διαφορά 10 πόντων στην τελευταία, για να λυτρωθεί στο φινάλε, όταν από το εις βάρος της 68-71, νίκησε με 4-0 σερί.

Βέβαια το φάουλ που κέρδισε ο Κώστας Παπανικολάου στα 3,2 δεύτερα όταν πήρε αμυντικό ριμπάουντ και δέχτηκε την πίεση του Γκεγίκ, δεν δίνεται… πάντα, ωστόσο και στον αγώνα της Δευτέρας με τους Τούρκους, αυτήν τη φορά εκτός έδρας, αυτό το πλεονέκτημα θα το έχουν πλέον οι αντίπαλοί μας.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Η Εθνική μας άρχισε αρκετά άστοχη το παιχνίδι, κυρίως από την περιφέρεια και μετά το αρχικό 7-4 βρέθηκε πίσω στο σκορ με εμφανές πρόβλημα να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι.

Οι Τούρκοι προσπέρασαν 14-13 και με δύο τρίποντα έφτασαν στο +7 με τη λήξη του δεκαλεπτου για το 20-13.

Βέβαια το δεύτερο τρίποντο μπήκε με ένα απίθανο buzzer beater του Οζντεμίρογλου πατώντας τη γραμμή του κέντρου.

Δείτε το απίθανο τρίποντο του Οζντεμίρογλου:

Ο Κώστας Σλούκας άρχισε να παίρνει την μπαγκέτα του αγώνα στα χέρια του, μολονότι λιγότερο από 24 ώρες πριν, έπαιζε το παιχνίδι της Euroleague, Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο.

Μοίρασε το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε καλές θέσεις συμπαικτών του κι όταν χρειάστηκε, το πήρε πάνω του κι επιθετικά.

Δείτε μια όμορφη συνεργασία του Κώστα Σλούκα με τον Γιώργο Παπαγιάννη να καρφώνει:

Από το 26-30 στα 03:07 για το ημίχρονο, η Ελλάδα έκανε 11-0 για το 37-30, με δύο σερί τρίποντα του Σλούκα, ξεσηκώνοντας το κοινό στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η Εθνική μας είχε πάρει πλέον τα ηνία του αγώνα, πήγε στο +8 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (40-32) κι άρχισε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Για την ακρίβεια ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος πέτυχε τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ελλάδα πάτησε το γκάζι, κι έφτασε στο +15, 49-34 μέσα σε τρία λεπτά!

allstarbasket.grΠάνω στον ελληνικό ενθουσιασμό, ο Σέιν Λάρκιν, υπενθύμισε στην Ελλάδα το πόσο επικίνδυνος μπορεί να γίνει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Αν κι είχε 0/5 σουτ, ο Αμερικανός γκαρντ της Εφές, -με τουρκική υπηκοότητα- που ήρθε τη νύχτα με λιαρ τζετ στην Ελλάδα, αφού έπαιζε την Πέμπτη στη Euroleague, “ξύπνησε” και η Τουρκία επέστρεψε.

Πέτυχε δύο σερί τρίποντα, έκανε ένα κλέψιμο, έδωσε ασίστ κι η Τουρκία μάζεψε γρήγορα την εις βάρος της διαφορά.

Ισοφάρισε 56-56 λίγο πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 4-0 και προβάδισμα, 60-56 για τη δική μας Εθνική.

allstarbasket.grΕίχε γίνει προφανές ότι όλα άρχιζαν και τελείωναν από την άμυνα. Ο ενθουσιασμός που έφερε μεγαλύτερη προσπάθεια στην επίθεση, είχε ήδη στοιχίζει την απώλεια ενός σοβαδού προβαδίσματος στην ομάδα του Μανωλόπουλου. Για αυτό κι ο Έλληνας προπονητής το τόνισε με κάθε τρόπο, αν κι οι διεθνείς μας έδειξαν αμέσως να το αντιλαμβάνονται.

Για αυτό ολοκλήρωσαν 10-0 σερί για το 66-56 στην αρχή της τελευταίας περιόδου.

Το “έργο” της τρίτης περιόδου επαναλήφθηκε, όταν έπρεπε να πάρουν ανάσες Σλούκας, Παπαγιάννης, Αγραβάνης κι η Εθνική έμεινε σχεδόν έξι λεπτά χωρίς πόντο. Σιγά-σιγά αλλά σταθερά, με αιχμή τον Μαχμούτογλου αυτή τη φορά, οι τούρκοι όχι απλώς ροκάνισαν τη διαφορά αλλά προσπέρασαν 67-66 με 11-0 στα 3:37 για το τέλος και 71-68 με 1:54!

Ο Παπαγιάννης μείωσε στα 100 δευτερόλεπτα σε 71-70 κι η άμυνα της Ελλάδας δεν επέτρεψε άλλον πόντο στους Τούρκους.

Στα 28 δεύτερα, οι Τούρκοι είχαν νέα επίθεση, αλλά η Εθνική μας δεν έκανε φάουλ, ενώ θα της άφηναν μόλις 4 δεύτερα για το τέλος, αλλά δεν το πλήρωσε: Στα 3,2 δεύτερα, ο Παπανικολάου άρπαξε το αμυντικό ριμπάουντ, ο Τούρκος Γκεγίκ έπεσε πάνω του και το σφύριγμα για φάουλ, ήταν καλοδεχούμενο!

allstarbasket.grΜε 2/2 βολές, ο ψύχραιμος Παπανικολάου έκανε το 72-71 και στην τελευταία επίθεση των Τούρκων, μετά από τάιμ άουτ, ο Καλαϊτζάκης μάρκαρε αποτελεσματικά το σουτ του Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 4, Καλαϊτζάκης 2, Παπαγιάννης 14, Παπανικολάου 10 (1), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2, 6ρ), Σλούκας 8 (2, 7 α.), Πρίντεζης 7, Μωραϊτης 3(1), Γόντικας