Το όνειρο της επιστροφής σε Ολυμπιακούς Αγώνες έγινε εφιάλτης για την Εθνική μας τα ξημερώματα της Δευτέρας καθώς συνετρίβη από την Τσεχία με 97-72 στον τελικό του Προολυμπιακό Τουρνουά του Καναδά.

Δυστυχώς η Εθνική κράταγε το… χειρότερο για το τέλος, στη Βικτώρια του Καναδά, καθώς παρουσίασε πολύ κακό πρόσωπο, κυρίως αμυνικά, που έδωσε τη δυνατότητα στην Τσεχία να κυριαρχήσει απόλυτα στο παρκέ και να πανηγυρίσει την πρώτη πρόκρισή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Κακή άμυνα σε ατομικό κι ομαδικό επίπεδο, λάθος θέσεις, χαμένα ριμπάουντ μέσα στη ρακέτα μας, περισσότερα λάθη, είναι η περίληψη της εικόνας που είχε η Εθνική.

Όλα αυτά απέναντι σε μια πιο δουλεμένη στα χρόνια ομάδα, αφού οι Τσέχοι παίζουν πάνω-κάτω με το ίδιο ρόστερ από το 2015 και τα μετέφρασαν σε καταπληκτικά ποσοστά ευστοχίας.

Όπως και στον ημιτελικό με την Τουρκία, η Εθνική μας έκανε πολύ άσχημο ξεκίνημα.

Με αργές επιστροφές κι αντιδράσεις, άφησε τους Τσέχους να εκδηλώνουν επιθέσεις 4-8 δευτερολέπτων και να προηγούνται 15-4 και 20-6 μετά από 4:37 αγώνα με 9/11 σουτ!

Η αντίδραση ήρθε πάλι από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που με… φόρα από τον ημιτελικό, συνέχισε να αποτελεί την κύρια πηγή κινδύνων για το αντίπαλο καλάθι. Σιγά-σιγά μπήκε κι ο Παπαγιάννης σε ρυθμό κι η Ελλάδα άρχισε λίγο να μαζεύει την κατάσταση.

Μέχρι που μπήκε στο παρκέ ο Άουντα που δημιούργησε τεράστιο πονοκέφαλο στην ελληνική ομάδα.

Ο Τσέχος πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους σε 3:22, η ομάδα του Γκίνζμπουργκ έφυγε στο +14 πάλι (29-15) κι εμείς κυνηγούσαμε!

Ο Πιτίνο δεν φοβήθηκε το rotation, δοκίμασε πολλά, μόνο ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν έπαιξε στο πρώτο μέρος κι υπήρχαν στιγμές που απέδωσε.

Αν έλειπαν τα… σταθερά χαμένα επιθετικά ριμπάουντ, θα ήταν και καλύτερα αφού η Τσεχία πήρε 7 στο ημίχρονο, τη στιγμή που η Ελλάδα δεν εκμεταλλεύτηκε τα 5 δικά της (3 στην ίδια φάση με ισάριθμα άστοχα σουτ).

Το ημίχρονο έληξε 50-43 με τρίποντο στη λήξη για την Τσεχία κι εκνευρισμένο τον Πιτίνο για την απαθή ελληνική άμυνα στο τέλος.

Η αντίδραση της Ελλάδας στην τρίτη περίοδο, δεν ήλθε ποτέ. Η Εθνική μας δεν μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, απέναντι σε μια ομάδα με πολύ πιο ορθή και προφανώς δουλεμένη από τα χρόνια, λειτουργία.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήλθε κι η κατάρρευση στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου.

Ελεύθερα σουτ από Μποχάτσικ και Σατοράνσκι, λάθη της ελληνικής ομάδας, τα χαμένα ριμπάουντ ήταν ο κανόνας και το κερασάκι στην τούρτα ήταν το τρίποντο του Μπάλβιν στη λήξη των 30:00.

Οι αντίπαλοί μας, είχαν βρει πια και το τελευταίο που τους έλειπε, το πολύ καλό μακρινό σουτ καθώς μετά τα 4/11 στο ημίχρονο είχαν 5/7 μόνο στην τρίτη περίοδο.

www.allstarbasket.grΟι Τσέχοι προηγήθηκαν με 81-54 σε μια εξέλιξη-εφιάλτη, με την ελληνική ομάδα να έχει γίνει σάκος του μποξ και τους Τσέχους να εκμεταλλεύονται όλα τα δώρα που προσφέραμε απλόχερα.

Είναι ενδεικτικό ότι στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, είχαν περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, από ό,τι είχε η Ελλάδα σε αμυντικά, σε δείγμα πώς έκαναν ό,τι ήθελαν!

Η τελευταία περίοδος δεν πρόσφερε κάτι περισσότερο. Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει και με διαφορά άνω τοων 30 πόντων σε ένα δρόμο που δεν είχε πια γυρισμό.

Κι είναι κρίμα, η εικόνα, (όχι το αποτέλεσμα), για τη μεγάλη προσπάθεια αυτών των εβδομάδων, με απουσίες, αντιξοότητες, που η Ελλάδα έδειχνε να προσπερνά, να τα κερδίζει και με τον Πιτίνο να έχει αλλάξει τελείως το κλίμα, να ελπίζει σε περισσότερα από όσα πίστευε κανείς, πριν από τα επίσημα ματς!

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο, Καλάθης 9, Χρυσικόπουλος 3, Κασελάκης, Κατσίβελης 5, Καββαδάς, Λαρεντζάκης 12, Μήτογλου 12, Παπαγιάννης 14, Ρογκαβόπουλος 3, Σλούκας 11