Mε ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδας “κατάπιε” την Τουρκία με 81-63 στον ημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά, στη Βικτώρια του Καναδά κι απέχει 24 ώρες από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο!

Από τον τελικό της Κυριακής, για την ακρίβεια, ξημερώματα Δευτέρας (02:05, ώρα Ελλάδας) όπου θα αντιμετωπίσει την Τσεχία που νίκησε στην παράταση τον Καναδά με 103-101!

Με τον Νικ Καλάθη και τον Κώστα Σλούκα να καθοδηγούν άριστα την ομάδα στο δεύτερο μισό, την ομαδική άμυνα να κάνει καταπληκτική δουλειά και τη συγκέντρωση να μη χάνεται ποτέ, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε επιμέρους σκορ 51-29 στο δεύτερο ημίχρονο επί των Τούρκων που είχαν προηγηθεί στο πρώτο μισό, σε έναν… άλλον αγώνα!

Η Εθνική μας έκανε πολύ άσχημο ξεκίνημα στον αγώνα. Μολονότι η χαμηλή της παραγωγικότητα μαρτυρά επιθετική αδυναμία, το λάθος άρχιζε από την άμυνα.

Δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει πρόβλημα στην τουρκική ομάδα, η οποία δίχως πλέι μέικερ κλάσης, δεν δυσκολεύτηκε να κατεβάσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Κι έπειτα από την πρώτη πάσα, η ποιότητα του Κορκμάζ και άλλων παικτών της, της έδινε την ευκαιρία να βρει δρόμο προς το καλάθι.

Για αυτό η ομάδα του Ορχούν Ενέ άρχισε με 9-2 και κυριάρχησε (22-8) στο πρώτο δεκάλεπτο).

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδωσε πνοή στην Ελλάδα, την κράτησε στο παιχνίδι με πολύτιμα σουτ και μαζί με τη μεγάλη προσπάθεια του Καββαδά, η Εθνική μας μείωσε τη διαφορά.

Τουλάχιστον η άμυνά μας δεν επέτρεψε καλό μακρινό σουτ στον αντίπαλο και πλέον είχε βρει τον τρόπο να διεκδικήσει τον αγώνα.

Κι αυτό επιβεβαιώθηκε με εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, όπου η ελληνική ομάδα, απέκτησε τον πλήρη έλεγχο!

Με αφετηρία την άμυνα, καλή δημιουργία από Καλάθη και Σλούκα, η Εθνική μας έπαιξε με μυαλό και υπομονή και προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά, 49-39 με επιμέρους σκορ 22-5 στα 8,5 λεπτά του γ’ δεκαλέπτου!

Αν έλειπαν τα λάθη στο φινάλε, θα αποτρέπαμε τους Τούρκους να πετύχουν 8 πόντους σε 90 δεύτερα και να μειώσουν σε 4, 47-51 στα 30′.

Παρά τα τρίποντα του Κορκμάζ στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όπου οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο, η Εθνική μας κράτησε τη συγκέντρωσή της.

Προσπάθησε να βάλει περισσότερο την μπάλα στο καλάθι και με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στη ρακέτα έφυγε πάλι στους 9 πόντους, 64-55 (στο 34:46)! O δε Μήτογλου ανέβασε την απόδοσή του, δίνοντας στοιχεία που ήθελε η Ελλάδα στη ρακέτα.

Πλέον το μεγάλο πλεονέκτημα της Ελλάδας ήταν η τεράστια διαφορά στα γκαρντ.

Καλάθης και Σλούκας είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, καθοδηγούσαν με σωστές αποφάσεις την Εθνική μας που έφυγε με 14 πόντους,, 72-58 μετά το τρίποντο του Νικ στα 2:29!

www.allstarbasket.grΠλέον είχαν όλα τελειώσει με την ελληνική κυριαρχία να έχει επιβληθεί με εμφατικό τρόπο και την Εθνική μας να φτάνει έως το +19, 79-60, πριν τελειώσει με 81-63!

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18, Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14, Μήτογλου 10 (12ρ.), Παπαγιάννης 14 (13ρ.), Σλούκας 15