Το Περιστέρι νίκησε την Τρίτη (12/01) τη Ρίτας με 81-74 εντός έδρας κι έμεινε “ζωντανό’ για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Για να περάσει στους “16” πρέπει να νικήσει τη Ρίγα την τελευταία αγωνιστική των ομίλων με 4 πόντους, στις 26/01, αλλά να νικήσει αύριο (13/01) και η Στρασμπούρ τους Λετονούς.

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα με 25 πόντους, ενώ ο Τζέι Κρόκετ πρόσθεσε 19 και 11 ο Γιάννης Μπουρούσης.

Ήταν ο πρώτος αγώνας δίχως τον Στίβεν Γκρέι, ο οποίος αποτελεί παρελθόν από το Περιστέρι, ενώ απουσίασε και ο Χάροου, ο οποίος θα μείνει 1,5-2 μήνες εκτός δράσης μετά τη θλάση που έπαθε στο Αλεξάνδρειο.

Το Περιστέρι άρχισε “παγωμένο’ τον αγώνα, βρέθηκε να χάνει 4-13 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα και 10-20 μετά από 6,5 λεπτά στην αναμέτρηση.

Όμως ο Πεδουλάκης αντέδρασε, έριξε στον αγώνα τον Μάντζαρη, το rotation έφτασε αρκετά βαθιά, παρά τις απουσίες και το Περιστέρι βρήκε ενέργεια, ρυθμό κι έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Πρόλαβε να προηγηθεί με 23-22 στο δεκάλεπτο με 13-2 (!) και στη β’ περίοδο, ο Πέτεγουεϊ με τον ΜακΛιν του έδωσαν τη δυνατότητα να φτάσει έως τους… 15 πόντους διαφοράς 51-36!

Πολλά κλεψίματα, πολλά καρφώματα, με τον Πέτεγουεϊ να έχει ήδη 16 πόντους στο ημίχρονο και το Περιστέρι να έχει επιμέρους σκορ 41-16 σε 13:30 αγώνα, μετά το 10-20!

Η επίσημη στατιστική δε, έδειχνε 0 (μηδέν) λάθη στο πρώτο 20άλεπτο για το Περιστέρι!

Το κακό είναι ότι από το +17 (57-40) η ελληνική ομάδα δέχτηκε 17-2 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο και η Ρίτας μείωσε στο καλάθι, 59-57 στα 30:00!

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι, αλλά ο Πέτεγουεϊ έβαλε το λιθαράκι του και στο τέλος, με τέσσερις σερί πόντους, όταν οι Λιθουανοί μείωσαν με τον Γκάουντλοκ (23π.) στο 77-74!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74