ΑΕΚ

Την ένατη συνεχόμενη νίκη της σε Ελλάδα και Ευρώπη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε με 83-64 του Λαυρίου Aegean Cargo στο ΟΑΚΑ.

Το σερί των 44 ημερών της αήττητης ΑΕΚ διευρύνθηκε χάρη στην ενέργεια που άντλησε από τους παίκτες του ο Λούκα Μπάνκι που δεν σταμάτησε λεπτό να απαιτεί μπάσκετ σε ψηλό ρυθμό κι ένταση!

Η πέμπτη σερί νίκη στην Betshop Basket League, είχε αρκετούς πρωταγωνιστές, όπως άλλωστε είναι το προφίλ της φετινής ΑΕΚ που προσπαθεί να έχει ανοιχτό πεδίο δράσης σε όσους βρίσκονται σε καλή μέρα!

Το Λαύριο έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο, την κράτησε χαμηλά σε σκορ και κυρίως ρυθμό, την ώρα που οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι πρόλαβαν να κάνουν έξι λάθη στα δέκα πρώτα λεπτά. Για αυτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ 15-16 στην Α’ περίοδο και λίγο αργότερα 18-16.

Το καμπανάκι είχε χτυπήσει κι η ΑΕΚ ανέβασε την έντασή της, ειδικά στην άμυνα. Το εκμεταλλεύτηκε όμως και επιθετικά βγάζοντας επιθέσεις στο τρανζίσιον παίχνίδι και με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να έρχεται με… φόρα από την Ιερουσαλήμ, η ΑΕΚ προσπέρασε.

ΑΕΚ

Έκανε δε ένα σερί 11-0 με τη συνδρομή και του Βινς Χάντερ και μετέτρεψε το 19-21 του 12:24 σε 30-21 στο 14:19.

Το Λαύριο ήταν άστοχο από το τρίποντο (1/7 στο ημίχρονο) και στις βολές (2/7) κι αφού έφτασε στον αριθμό λαθών της ΑΕΚ στο 20άλεπτο, εύλογα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 37-31 στο ημίχρονο.

Αφού είχε δει τον τρόπο στο σερί 11-0 του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ ήξερε τον τρόπο για να απαλλαγεί από την πίεση του αντιπάλου της στην τρίτη περίοδο. Και τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν αρκετά αφού από το +5 (43-38) βρέθηκε στο +20 (64-44) με τη λήξη της Γ’ περιόδου.

ΑΕΚ

Ο Ξαβιέ Ρατάν Μέις με τον Γιώργο Τσαλμπούρη έβαλαν τις βάσεις με εννέα δικούς τους συνεχόμενους πόντους, κι ο Ντούσαν Σάκοτα πήρε τη σκυτάλη για να εκετελέσει από μακριά και να… εξαφανιστεί η Ένωση από το οπτικό πεδίο των φιλοξενούμενων!

Το ζητούμενο μέχρι το τέλος ήταν η ένταση με την οποία θα συνέχιζαν οι δύο ομάδες. Μάλσιτα στο τάιμ άουτ με τη διαφορά στους 25 πόντους, είδαμε τον Λούκα Μπάνκι να ουρλιάζει στους νεαρότερους παίκτες του, απαιτώντας σοβαρότητα και καλή άμυνα για κάθε φάση, για κάθε μπάλα!

Στο Λαύριο εκτός από την ήττα έφυγαν με αγωνία για τυχόν διάστρεμμα του Μιλόσεβιτς που αποχώρησε τραυματίας, ενώ έπειτα από 315 μέρες απουσίας λόγω τραυματισμού, έκανε την πρώτη του εμφάνιση ο Δημήτρης Λεγκίκας ο οποίος επέστρεψε δυνατός στην αγωνιστική δράση!

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 4, Λαρεντζάκης 6, Σαντ-Ρος 7 (1), Ρόμπερσον 3, Μωραΐτης 2, Χάντερ 14, Γκρίφιν 8, Ρατάν-Μέις 12 (1), Ρογκαβόπουλος 3, Σάκοτα 14 (2), Τσαλμπούρης 10, Γιαννόπουλος.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον 9 (1), Λούντζης, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κουζέλογλου, Νίξον 6, Περράκης, Τζόουνς 7 (1), Λεγκίκας 2, Κακλαμανάκης 10, Λαμπ 7 (1), Οντιάσε 9.