Εντυπωσιακή και συνάμα σπάνια, ήταν η δήλωση που έκανε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Κεστούτις Κεμζούρα, έπειτα από το 109-98 επί της Χίμκι!

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, ανέλαβε την ευθύνη για το “ανακάτεμα” της ομάδας και των παικτών του, όταν στη διάρκεια του αγώνα άλλαζε διαρκώς την άμυνα, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσει η ομάδα του τη διαφορά που είχε χτίσει!

“Αναλαμβάνω την ευθύνη για τις άμυνες στη διάρκεια του αγώνα, παίξαμε πολλές διαφορετικές για να βρούμε τρόπους να είμαστε αποτελεσματικοί”, είπε ο Κεστούτις Κεμζούρα και εξήγησε:

“Προσπαθήσαμε πολύ, ίσως οι παίκτες να μπερδεύτηκαν σε κάποιες φάσεις όταν υπήρξαν λάθος βοήθειες. Όταν αλλάζει συνεχώς η άμυνα, δεν δίνεται σωστά η πληροφορία κι αυτή είναι δική μου ευθύνη”!

Πάντως ο Λιθουανός προπονητής του Ολυμπιακού δεν έκρυψε τον ενθουσιασμό του για τη νίκη και τον τρόπο που ήλθε, καθώς και για την εμφάνιση των παικτών του.

Θα πω απλά ουάου! Είχαμε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα γιατί το αξίζαμε. Ακολουθήσαμε το πλάνο που είχαμε δημιουργήσει. Είχαμε κακή επικοινωνία και απέναντι σε μια τέτοια ομάδα…

Χάσαμε το μομέντουμ, δεν μετρούσε πως είχαμε παίξει μέχρι εκείνο το σημείο. Δεχθήκαμε δυο-τρία σουτ και έγινε αυτό που έγινε. Προσπαθήσαμε να κάνουμε πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Σβεντ, θέλαμε να τον μπερδέψουμε, έβαλε 36 πόντους αλλά πήρε πολλά σουτ. Κάναμε καλή δουλειά στο μεγαλύτερο διάστημα. Δεν μπορείς να τον σταματήσεις εντελώς.

Το ματς έμοιαζε χαμένο στο τέλος, όσοι βρίσκονταν όμως στο ματς έδειξαν μεγάλη καρδιά και πνεύμα. Εκτός από το γεγονός ότι βάλαμε τα μεγάλα τρίποντα, θα πρέπει να κάνω αναφορά στο γεγονός ότι σταματήσαμε φάσεις στην άμυνα, ήμασταν επιθετικοί, τους οδηγήσαμε σε λάθη για να έχουμε τις ευκαιρίες μας. Στην παράταση κυριαρχήσαμε χάρη στην άμυνά μας.

Όταν πηγαίνεις στην παράταση με αυτόν τον τρόπο, παίζει ρόλο τι έχεις κάνει στα προηγούμενα λεπτά. Ο Σβεντ εκεί έμοιαζε κουρασμένος. Πολλοί δούλεψαν στο μαρκάρισμά του. Είναι σπουδαία νίκη, είμαι πραγματικά χαρούμενος. Αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να μας δώσει σημαντική ώθηση με τον τρόπο που ήρθε.

Πριν από το ματς μίλησα για τη σημασία των λαθών και των ριμπάουντ. Κάναμε 12 λάθη, θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια λιγότερα, ίσως όμως έγιναν μερικά από τα σφυρίγματα των διαιτητών. Στο τέλος αποζημιωθήκαμε.

Ο Σπανούλης ήταν φανταστικός με μεγάλα τρίποντα και φάσεις, ο Πρίντεζης το ίδιο, πρέπει όμως να αναφερθώ και στον Κώστα Παπανικολάου. Η καρδιά του, η ενέργειά του, όταν παίζει έτσι, είναι σπουδαίος για εμάς, είναι σπουδαίος για τον Ολυμπιακό. Είναι πολύ δύσκολο να χάσουμε όταν παίζει έτσι.

Στο τελευταίο timeout ζήτησα να γίνουμε πιο επιθετικοί, να ρισκάρουμε. Να κάνουμε παγίδες στο πικ-εν-ρολ, δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο από αυτά. Έπρεπε να πάρουμε γρήγορες αποφάσεις στην επίθεση.

Η ποιότητα των μεγάλων παικτών φέρνει αυτά τα αποτελέσματα. Ξέραμε ότι ο Σβεντ θα έπαιρνε πολλές προσπάθειες, είχαμε πει όμως ότι θα έπρεπε να δουλέψει πολύ για κάθε σουτ”!