Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης νίκησε με 102-74 τον ΑΠΟΕΛ σε φιλικό αγώνα που έγινε την Τετάρτη στο Λευκόθεο της Λευκωσίας.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα επιμέρους 61-34  στο δεύτερο μισό του αγώνα και με πέντε παίκτες να μετρούν διψήφιο αριθμό πόντων, έφτασε άνετα στη νίκη

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 9-1, όμως ο Χόρκλερ με δύο τρίποντα μείωσε σε 11-7. Τολιόπουλος και Καββαδάς κράτησαν τον Άρη κοντά στο σκορ (19-15) και ο Έλληνας σέντερ με τον Σιδηροηλία έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-20.

Με καλάθια των Σχίζα, Χάγκινς και Τολιόπουλου ο Άρης πέρασε με 26-27 στο 14’. Με όπλο την ευστοχία από το τρίποντο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 35-29.

Ωστόσο, με τον Νότε να παίρνει πρωτοβουλίες, ο Άρης ξαναπέρασε με 37-38. Το τρίτο τρίποντο του Χόρκλερ έγραψε το 39-41, πριν το 42-41 του ημιχρόνου.

Με τον Νότε και τον Καββαδά να σκοράρουν, ο Άρης έκανε το 45-49.

Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 51-51 και πέρασε με 56-55, όμως στο 58-59 ο Άρης με εξαιρετική άμυνα, τους Νότε, Καββαδά να φτάνουν τους 15 πόντους και τον Νετζήπογλου τους 8, έκανε ένα σερί 0-13 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 58-72.

Η ομάδα του Καστρίτη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην 4η περίοδο.

Με τους Χόρκλερ, Νετζήπογλου να συνεχίζουν να σκοράρουν, έφτασε στο 63-87.

Συνεχίζοντας να έχει επιθετικό πλουραλισμό, κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (72-97), φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-41, 58-72, 74-102.

ΑΠΟΕΛ: Σοφοκλέους, Σιμιτζής 13 (3), Γιανναράς, Χένρι 15 (2), Κοιλάρας 9 (3), Παπαμιχαήλ, Κούμης, Ότρεϊ 8, Θίμποντο 9, Κόνιεβιτς 20 (4).

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 17 (4/8τρ.), Γκούντγουιν 7 (5ρ.), Τολιόπουλος 13 (3/5υτ., 5ρ., 6ασ.), Σχίζας 2, Καββαδάς 16 (11ρ., 2κοψ.), Φίλλιος, Νότε 22 (3/7τρ., 7ρ., 5ασ.), Σιδηροηλίας 4, Σιδέρης, Νετζήπογλου 14 (4ρ., 2κλ.), Χαβαλές, Χάγκινς 7 (1τρ., 3ρ., 8ασ., 3κλ.).