Το’παν και το ‘καναν στον Κολοσσό ο οποίος εμφανίστηκε μεταμορφωμένος στον εντός έδρας αγώνα του με τη Λάρισα, την οποία νίκησε με 90-64 το Σάββατο (05/12) στην Καλλιθέα Ρόδου.

Ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, στην 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League κι η οποία ήλθε δίχως άγχος.

Ο Κολοσσός πήρε μεγάλη διαφορά στην πρώτη περίοδο, 27-15, η Λάρισα μάζεψε τη διαφορά για το ημίχρονο χάρη στα τρίποντά της και μείωσε 45-40, έχοντας 7/20 τρίποντα και… 6/10 δίποντα!

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε συνέχεια η ευστοχία της από τα 6,75μ. (2/13) κι υποτάχτηκε στον πληρέστερο και πιο ισορροπημένο στο παιχνίδι του Κολοσσό.

Ο Κερέμ Καντέρ είχε 18 πόντους, ο Ντομινίκ Άρτις 17, ενώ ο Μιχάιλο Άντριτς πρόσφερε 14 πόντους στους νικητές. Από 11 πέτυχαν Γκόινς και Ζάρας, που ηγήθηκαν της επίθεσης του Κολοσσού στο πρώτο ημίχρονο.

Το ντεμπούτο του έκανε ο Ντάστι Χάνας με 9 πόντους, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος έδωσε 7 ασίστ, 23 συνολικά ο Κολοσσός!

Για τη Λάρισα ο Τζέιμς Γουέμπ πέτυχε 14 πόντους (13 είχε από το ημίχρονο), κι από 11 Σμιθ και Ρας που επίσης δεν φάνηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-40, 67-51, 90-64