Βρήκε… θύμα και ξέσπασε η Βαλένθια (2-6) που επικράτησε, πανηγυρικά, με 82-56 της Μπάγερν (3-5) στο ”La Fonteta”. Η διαφορά ξέφυγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Μαρίνκοβιτς (19π.) να έχει δώσει την κατάλληλη ώθηση στην ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου, ο οποίος ολοένα βλέπει τον Τσάβι Πασκουάλ στη… θέση του!

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν να βρίσκουν το αντίδοτο στα επιθετικά ”όπλα” των Βαυαρών. Με 29 πόντους παθητικό πήγαν στα αποδυτήρια, διατήρησαν τη διαφορά στο +12 (59-47) με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου, αλλά έστησαν πάρτι από το 30′ έως το 40′ με επιμέρους σκορ 23-9!

Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς που το καλοκαίρι απασχόλησε τον Ολυμπιακό, έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στην Euroleague με 19 πόντους (5/6 διπ., 3/5 τριπ.), ενώ διψήφιοι ήταν, επίσης, οι Μότουμ (14π.), Βίβες (13π.) και Ντούμπλιεβιτς (11π.). Μέγιστη απόσταση των δυο ομάδων στην αναμέτρηση ήταν το +26 (79-53) στο 37′.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έχει μείνει στη Γερμανία και το Μόναχο για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Τέταρτη σερί ήττα μακριά από το ”Audi Dome”, ακόμα μια βαριά και… καμπανάκια για αλλαγή τακτικής προσέγγισης άμεσα. Παρά τα 9/23 τρίποντα, εκτέλεσαν μονάχα 3 βολές (3/3), ενώ τα δίποντα, απόρροια και της σκληρής αντίπαλης άμυνας, ήταν 13/31 (42%). Ο Λούτσιτς είχε 14 πόντους, 11 ο Λο.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 59-47, 82-56