Μπαρτσελόνα (12-3) και Βιλερμπάν (7-8) πήραν τις νίκες απέναντι σε Μπάγερν (6-9) και Άλμπα (4-11), στους δύο τελευταίους αγώνες της ”διαβολοβδομάδας”.

”Βόλτα” για την ”Μπάρτσα” στο Μόναχο, 77-67 την Μπάγερν

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε ένα επιμέρους 19-9 και ουσιαστικά, ”καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Στη συνέχεια, διαχειρίστηκε τη διαφορά παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν κάτω από 10.

Ο Χάνγκα ήταν ο MVP των Καταλανών, αριθμώντας 10 πόντους και 10 ασίστ (από τις  17 συνολικά). ”Διψήφιοι” σε πόντους ήταν, ακόμα, οι Χίγκινς με 16, Μίροτιτς με 14 και Ντέιβις με 13. Ο Ντιλέινι μοίρασε 5 ασίστ, ενώ η άμυνα πήρε, συνολικά, μεγάλο βαθμό.

Όσο για το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς που βρέθηκε και στο -18 (46-28) στο 24′, έπεσε σε… τοίχο, στην αντίπαλη άμυνα, ενώ για πολυτιμότερο είχε τον Τσίπσερ με 19 πόντους (3/5 διπ., 4/4 τριπ., 1/3 β.). Επιπρόσθετα, ο Λούτσιτς είχε 11π., από 10π. ο Ραντόσεβιτς και Φλακαντόρι, με τη σειρά του, μοίρασε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 25-39, 45-56, 67-77

Τα στατιστικά:

Τα highlights του αγώνα:

Με τη δύναμη του ”Astroballe” η Βιλερμπάν, 93-81 την Άλμπα

Όπως η Μπαρτσελόνα, έτσι και η Βιλερμπάν χρειάστηκε από μία περίοδο, ώστε να πάρει μια πολύ καλή διαφορά και να κατακτήσει μια νίκη που την κρατά κοντά στην οκτάδα.

Με τη δύναμη της έδρας, λοιπόν, η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ξέφυγε με 67-52 στο τρίτο δεκάλεπτο, βάζοντας τις βάσεις για την 6η νίκη από τις 7 στη διοργάνωση.

Πλην των ”διψήφιων” σε πόντους Καουντί, Λάιτι, Ζαν-Τσαρλς και Πέιν, ο Τέιλορ είχε από 9 πόντους και 9 ασίστ (από τις 23 συνολικά). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού επέστρεψε στη δράση μετά από την πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-38, 67-52, 93-81