Ανεβάζει… στροφές η  Μπαρτσελόνα  κάνοντας επίδειξη δύναμης επί της Αρμάνι Μιλάνο για την 5η “στροφή” της  EuroLeague με 74-56.

Η Μπαρτσελόνα μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα στην Ευρωλίγκα πέτυχε την καλύτερη, εμφάνισή της μέχρι στιγμής, επικρατώντας εμφατικά της Αρμάνι Μιλάνο με 74-56 στο “Palau Blaugrana” για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ισοβαθμούν στο 3-2 πλέον νικητές και ηττημένοι.

Ο Μπράντον Ντέιβις, κόντρα στην πρώην ομάδα του, έκανε ό,τι μπορούσε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά φάνηκε εξαιρετικά μόνος.

Αντίθετα, για τους νικητές παρότι δεν ήταν συνεπείς πίσω από τα 6,75 με μόλις 3/21 τρίποντα, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε σκορ από 11 διαφορετικούς παίκτες του, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Τόμπεϊ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (21-21), οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι στη δεύτερη περίοδο, για να προηγηθούν εύκολα με 43-29 στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην επιστροφή, ο Σανλί έφερε την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά στο +21, κάνοντας το 55-34 στο 27′ με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 61-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί προσπάθησαν να “ροκανίσουν” τη διαφορά με τον Ντέιβις μπροστάρη αλλά οι “μπλαουγκράνα” είχαν ήδη θέσει γερές βάσεις για την 3η νίκη τους στη διοργάνωση για το άνετο, τελικό 74-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-29, 61-41, 74-56.