Ο Ολυμπιακός νίκησε το βράδυ της Πέμπτης την Άλμπα βερολίνου με 75-71 κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης στη Euroleague με ρεκόρ 5-3!

Δεν εντυπωσιάζει το τελικό σκορ, αν κι η αλήθεια είναι πώς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο στο δεύτερο μισό του αγώνα!

Νίκησε με επιμέρους σκορ 51-36, επιβλήθηκε των Γερμανών που είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο 20άλεπτο και ουσιαστικά, όταν άρχισε να αποδίδει το παιχνίδι του, δεν απειλήθηκε ποτέ!

Κι όλα αυτά λόγω του πολύ κακού πρώτου ημιχρόνου που έκανε ο Ολυμπιακός, που έχανε 7-20 στην αρχή, 10-22 στο δεκάλεπτο, 20-35 λίγο πριν από το ημίχρονο, που τελείωσε με 24-35.

Πολλά λάθη, κακές επιλογές, κατ’ επέκταση άθλια ποσοστά ευστοχίας. Αυτό ήταν το “έργο” στις δύο πρώτες περιόδους.

Ο Ολυμπιακός το άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί όπου ο Ζαν Σαρλ πέτυχε και τους  13 πόντους του στον αγώνα, ο Μακ Κίσικ ήταν πρώτος σκόρερ με 14, ο Κώστας Σλούκας είχε 9 πόντους, ο Βασίλης Σπανούλης άλλους έξι, κι ο άτυπος MVP του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου έκανε όλα όσα δεν καταγράφονται στο χαρτί και τη στατιστική.

Παράλληλα ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε 7 από τους 11 πόντους του σε ένα διάστημα που δύσκολα θα βρεις κάποιον ερυθρόλευκο που υστέρησε!

allstarbasket.grΓια αυτό ο Ολυμπιακός έκανε 51-36 στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε διαφορές που του επέτρεψαν να φτάσει στην πέμπτη φετινή του νίκη δίχως να τον απειλήσει η Άλμπα κι ας μην το μαρτυρά το τελικό σκορ.

Η ουσία λέει ότι το αποτέλεσμα είναι πιο σημαντικό από το πώς επήλθε.

Ο Ολυμπιακός έχει 5-3, μόνο δύο ομάδες έχουν καλύτερο ρεκόρ κι η διοργάνωση είναι μόνο στην 8η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71