Από το 2008 είχαμε να δούμε έναν παίκτη να σκοράρει τόσους πόντους στο ελληνικό πρωτάθλημα

Αν και αγωνίστηκε για 43 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα, το ρεκόρ… παραμένει ρεκόρ! Ο Θαντ ΜακΦάντεν της Κύμης μας θύμισε τις «40άρες» από έναν παίκτη στο ελληνικό μπάσκετ αφού πέτυχε 42 πόντους στην νίκη της ομάδας του επί του Κολοσσού στην 11η αγωνιστική της stoiximan.grBasketLeague.

Από τις 7 Μαρτίου 2012 όταν ο Μάικλ Τέιλορ της Καβάλας πέτυχε 40 πόντους σε αγώνα με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ είχαμε να δούμε παίκτη να ξεπερνά τους 40 πόντους.

Στους 42 είχε σταματήσει ένας άλλος αγαπημένος Αμερικανός, ο Μπίλι Κις όταν φορώντας τη φανέλα της ΑΕ Λάρισας πέτυχε 42 με αντίπαλο την ΑΕΚ (86-78 η νίκη για τους Θεσσαλούς) την 1η Μαρτίου 2008. Τότε μάλιστα ο Κις πέτυχε εννέα τρίποντα, ενώ ο ΜακΦάντεν πέτυχε οκτώ (σε 16 προσπάθειες)στο δικό του «42άρι» με τη φανέλα της Κύμης.

Οι 42 πόντοι είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση από τη θέσπιση της BasketLeague (την αγωνιστική περίοδο 1992/93) αφού μόνο ο Κίκι Κλαρκ έχει πετύχει περισσότερους και συγκεκριμένα 51 σε αγώνα Αιγάλεω-ΑΕΛ το 2006.