Οι Μιλγουόκι Μπακς (59-20) του MVP Γιάννη Αντετοκούνμπο εξασφάλισαν και μαθηματικά το Νο1 στην Ανατολική Περιφέρεια, αλλά και σε ολόκληρο το ΝΒΑ, για πρώτη φορά μετά το 1974, έπειτα από τη μεγάλη νίκη τους στη Φιλαδέλφια με σκορ 128-122 επί των 76ερς (49-30)!

Ο “Greek Freak” ήταν απολαυστικός, αφού τελείωσε τον αγώνα με 45 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 τάπες και 0 λάθη(!) σε 35 λεπτά συμμετοχής, κάτι που είχε πετύχει μόνο ο Μάικλ Τζόρνταν το 1989! Είχε 16/21 βολές, 10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα και κέρδισε τη συγκλονιστική μονομαχία του με τον “τριπλό” Τζοέλ Εμπίντ (34π., 13ρ., 13ασ., 2κλεψ., 3κοψ.), ο οποίος πέτυχε το δεύτερο τριπλ-νταμπλ της σεζόν, αλλά και της καριέρας του!

Ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ καθοριστικός στο τέλος ήταν και ο Τζορτζ Χιλ με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο οποίος κλήθηκε να καλύψει το κενό του Έρικ Μπλέντσο, που αποβλήθηκε μετά από αψιμαχία με τον Εμπίντ, μετά από 2:36 λεπτά αγώνα!

Τα “ελάφια” έτρεξαν ένα σερί 14-4 στα τελευταία δύο λεπτά και μετέτρεψαν το 114-118 σε 128-122. Οι Μπακς κέρδισαν τη μάχη της ρακέτας με 48-28 πόντους στο “ζωγραφιστό”, αλλά και στον αιφνιδιασμό με 29-14 υπέρ τους.

Στα άλλα ματς της βραδιάς, οι Κινγκς επικράτησαν εύκολα με 117-104 των Καβαλίερς, ενώ οι Γουόριορς (54-24) νίκησαν με 108-90 εκτός έδρας τους Λέικερς και έκαναν ένα ακόμα βήμα για το Νο1 στη Δύση.

Σε άλλες ειδήσεις, οι Σίξερς υπέγραψαν τον Γκρεγκ Μονρό και οι Σπερς τον Ντονάτας Μοτεγιούνας, ενώ ο Άλεν Κραμπ των Νετς έκανε χειρουργείο στο δεξί γόνατο. Ο Άντονι Ντέιβις τιμωρήθηκε με πρόστιμο 15.000 δολαρίων για άσεμνη χειρονομία που έκανε σε ένα φίλαθλο, μετά την εντός έδρας ήττα των Πέλικανς από τους Χόρνετς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 3 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Παρασκευής (5/4) στο ΝΒΑ:

Φιλαδέλφια 76ερς-Μιλγουόκι Μπακς 122-128 (Εμπίντ 34π., 13ρ., 13ασ. – Αντετοκούνμπο 45π., 13ρ., 6ασ., 5κοψ.)

Σακραμέντο Κινγκς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 117-104 (Χιλντ 23 – Κλάρκσον 22)

Λος Άντζελες Λέικερς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 90-108 (Γουίλιαμς 17π., 13ρ. – Κάζινς 21π., 10ρ.)

NBA : Αποτελέσματα – Κατάταξη – Πρόγραμμα