Γκετσεβίτσιους

Μια βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε το Σάββατο ο Άρης (3-9), ο οποίος νίκησε στο Nick Galis Hall το Λαύριο Megabolt (6-6) με 81-70 στη 12η αγωνιστική της EKO Basket League!

Με τον Σάββα Καμπερίδη στον πάγκο και πολύ κόσμο στο πλευρό του, ο Άρης έκανε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 26-12, έκανε το εύθραυστο 36-31 του ημιχρόνου, 62-43!

Στις αρχές της τέταρτης δε, έφτασε τη διαφορά στο +24, 67-43, αλλά απέμεναν 09:16 για το τέλος, χρόνος που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να χαλαρώσουν!

Κι όμως υποτίμησαν τον αντίπαλο στη συνέχεια και το Λαύριο επέστρεψε και απείλησε!

Μείωσε έως τους οκτώ πόντους, 70-62 με 4:06 για τη λήξη, αλλά εκεί ο Άρης θυμήθηκε την καλή του άμυνα και δεν έπαιξε άλλο με τη φωτιά!

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό σε όλο το πρώτο του ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Το 21-18 του Άρη στο δεκάλεπτο έγινε 26-29, για το Λαύριο, όταν ο Μαστρογιαννόπουλος με τον Λεγκίκα πέτυχαν εννέα συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του Σερέλη!

Στα τελευταία 5:30 του ημιχρόνου, όμως, το Λαύριο πέτυχε όλο κι όλο ένα καλάθι κι ο Άρης προσπέρασε με 36-31.

Τα τρία επιπλέον επιθετικά ριμπάουντ και τα 4 λιγότερα λάθη, έκαναν τη διαφορά σε αυτό το 20άλεπτο, υπέρ των γηπεδούχων.

allstarbasket.grΗ συνέχεια όμως ήταν θετική μόνο για τον Άρη, που όπως διαβάσατε, έφτασε στο +24 βαθιά στο δεύτερο ημίχρονο πριν πάρει τη νίκη με 81-70.

Ο Μποχωρίδης είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, σημαντική ήταν η προσφορά του νεοαποκτηθή Μπράουν (15π. 3/5 τριπ.) και όπως πάντα των Ντραγκίσεβιτς-Μόρις.

Το Λαύριο πάλψε, ο Μαστρογιανόπουλος ήταν εξαιρετικός, αλλά οι Αμερικανοί του ήταν αρκετά άστοχοι και ειδικά ο Άλμαν με 4/17 σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70

Οι πρώτοι της Basket League: Πήρε κεφάλι στους σκόρερ ο Φράνκαμπ

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία