Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε ένα σημαντικό “διπλό” στο Αστρομπάλ, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 72-88, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να φτάσει σε μία άνετη επικράτηση, στο γήπεδο όπου Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Μπασκόνια και ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι.

Η Φενέρ από την αρχή του αγώνα θέλησε να δέιξει ότι δεν έχει έρθει για να συνεχιστεί η παράδοση της Βιλερμπάν. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την τουρκική ομάδα μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (36-48), ενώ το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο ρυθμό.

Έτσι, η Φενέρ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και πήρε τη νίκη με 72-88, έχοντας τον Κώστα Σλούκα σε μία αρκετά καλή βραδιά με 8 πόντους και 8 ασίστ, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-7, ενώ από την άλλη η γαλλική ομάδα υποχώρησε στο 5-5.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 52-67, 72-88

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Μπασκόνια – Ζενίτ 70-60: Με Σενγέλια το αήττητο στη Βιτόρια

Μπασκόνια

Με τον Τόρνικε Σενγκέλια (20 π) να κάνει ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι, η Μπασκόνια ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης με τη Ζενίτ. Οι Βάσκοι μπορεί να μην ξεκίνησαν τον αγώνα με τον καλύτερο τρόπο, αλλά στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης έκλεισε με το σκορ στο 34-28, με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να δείχνει έτοιμη να πάρει την πέμπτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Οι Ρώσοι στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν μπόρεσαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με την Μπασκόνια να ανεβάζει ολοένα και περισσότερο την απόδοσή της. Τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 70-60 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-5, ενώ η ομάδα του Χουάν Πλάθα υποχώρησε στο 2-8 και την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-28, 52-44, 70-60

Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81: “Κατάπιε” την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 97-81 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-3, ενώ από την άλλη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, υποχώρησε στο 6-4.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκειά του, με τη Ρεάλ να έχει βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο με 52-48 και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβασε την απόδοσή της και «έπνιξε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 75-64, αλλά στην τέταρτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ μπόρεσε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά (71-65).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 16-6 στα τελευταία λεπτά πήραν μία σπουδαία νίκη, έχοντας για κορυφαίο τον Φακούντο Καμπάτσο (18 π), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Γκάμπριελ Ντεκ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81