Το “ρόδι έσπασε” το Λαύριο (1-8) απέναντι στην Καρδίτσα στην 9η αγωνιστική της Basket League στο ντέρμπι των ουραγών με 81-80.

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μετά από εννέα αγώνες πέτυχε το Λαύριο, για να βρεθεί στο 1-8.

Στο 1-8 και η Καρδίτσα, ισοβαθμώντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με τους αντιπάλους.

Κουζέλογλου (17π.) και Γερομιχαλός (16π.) ήταν οι ήρωες των νικητών όντας καθοριστικοί στην πιο κρίσιμη καμπή της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σέιβον Φλαγκ με 23 πόντους.

Αντίστοιχα, για την Καρδίτσα Πριτζέτ και Χάντερ είχαν από 16 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Με αγωνία εξελίχθηκε το ντέρμπι των ουραγών στο Λαύριο. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο από το ξεκίνημα με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια, ωστόσο η Καρδίτσα με τον Πριτζέτ πρωταγωνιστή κατάφερε εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων να προηγηθεί και με +10 στο 11′ (18-28).

Οι παίκτες του Σερέλη πείσμωσαν και όντας βελτιωμένοι και στις δυο πλευρές του παρκέ κατάφεραν να μειώσουν στους 5 με τον Φλαγκ να σκοράρει όλους τους πόντους για το Λαύριο (23-28, 14′).

Ο Μπέχαϊμ δεν αρκούσε για την Καρδίτσα κι ένα νέο επιθετικό ξέσπασμα του Λαυρίου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (31-32, 16′). Ο Χάντερ συνέβαλε επιθετικά για το σύνολο του Αγγέλου στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με… αέρα 4 πόντων (38-42).

Στην επανάληψη σε ένα πλήρως ισορροπημένο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 22-22, οι γηπεδούχοι με τους Φλαγκ και Κόουλ να τραβούν το… κουπί στο παρκέ μείωσαν ξανά σε απόσταση αναπνοής (59-60, 28′), ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με 60-64.

Με τους Κουζέλογλου(11π.) και Γερομιχαλό(7π.) να είναι καθοριστικοί για την ομάδας της Λαυρεωτικής στην ύστατη στιγμή οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά μετά από πολλή ώρα με 79-78 αρχικά 2′ πριν από το φινάλε, ενώ με τρίποντο του πρώτου έκαναν το 81-78 (8:30′).

26″ πριν το χρονόμετρο μηδενίσει ο Πριτζέτ ευστόχησε μετά από τριπλή προσπάθεια πετυχαίνοντας το 81-80. Ο Χάντερ έκλεψε αλλά ο Κόουλ τον ανάγκασε σε λάθος δίνοντας ξανά την κατοχή στους γηπεδούχους.

Αξίζει να αναφερθεί πως η Καρδίτσα έκανε το πρώτο της φάουλ μόλις 3,2″ πριν τη λήξη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Τελικά, το Λαύριο με δυο επαναφορές κατάφερε να κρατήσει την κατοχή μέχρι το τέλος και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League με 81-80!

Tα δεκάλεπτα: 18-26, 38-42, 60-64, 81-80