ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε μία εύκολη νίκη που την κρατάει στην κορυφή του ομίλου της, επί της Ντιζόν με 80-56, στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης (16/01), για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Ντιζόν ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και άμεσα κατάφερε να πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων (9-1) στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο, η ΑΕΚ μείωσε γρήγορα τη διαφορά με τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις (9-4) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά, παίζοντας εκπλητκική άμυνα.

Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ντιζόν να έχει βραχεία κεφαλή στον αγώνα, καθώς προηγούνταν με 15-14. Η ΑΕΚ, όμως, μπήκε με μεγαλύτερη όρεξη στο δεύτερο δεκάλεπτο και στα πρώτα 4 λεπτά πήρε διαφορά πέντε πόντων (23-18).

Θίοντορ

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι τα βρήκε… “σκούρα”, που παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε ακόμα και με εννέα πόντους, οι Γάλλοι μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Το πρώτο μισό του παιχνιδού έκλεισε στο +6 (36-30) για την “Ένωση” και στη συνέχεια ήθελε να τελειώσει γρήγορα τον αγώνα και να μην δώσει δικαίωμα στην Ντιζόν να ονειρεύεται το “διπλό”.

Έτσι και έγινε, καθώς από τα μισά του δεύτερου μέρος η ΑΕΚ έπαιξε πολύ ωραίο και ελκυστικό μπάσκετ. Με τη διαφορά στο σκορ να βρίσκεται για τελευταία φορά κάτω από τους δέκα πόντους (46-37) στο 5:15 η “Ένωση” μέσω της άμυνάς της που “έσπαγε κόκαλα” έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 26-2 (62-39) και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Λάρι

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να διατηρεί το μεγάλο της προβάδισμα και τελικά να παίρνει τη νίκη με 80-56 επί της Ντιζόν.

Αυτή η νίκη κρατάει την ΑΕΚ στην πρώτη θέση του ομίλου της, με ρεκόρ 9-2 (φυσικά η ΑΕΚ έχει προκριθεί στην επόμενη φάση του BCL) και βύθισε την Ντιζόν στο 3-8.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56