Ερυθρός Αστέρας-Αρμάνι Μιλάνο

Την πέμπτη διαδοχική της νίκη στη EuroLeague πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε 63-57 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι.

Στο 14-6 πήγε η ιταλική ομάδα, που δεν έχει ηττηθεί στη EuroLeague εν έτει 2022, ενώ στο αντίποδα, η σερβική υποχώρησε στο 8-12.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι έκανε τη διαφορά με 18 πόντους (4/6 τρίποντα), ενώ ο Μπεν Μπεντίλ βοήθησε πολύ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, οι Νίκολα Κάλινιτς και Όστιν Χόλινς είχαν τη μεγαλύτερη προσφορά με 13 πόντους.

Ο αγώνας:

Μόλις 15 πόντους επεφύλασσε το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε… 8-7.

Στη δεύτερη περίοδο, η Αρμάνι πήγε στο +8 με επιμέρους 4-13, προτού μειωθεί η διαφορά.

Με 6-0 σερί υπέρ της ιταλικής ομάδας άρχισε το β’ ημίχρονο, στο οποίο δεν υπήρξαν διαφοροποιήσεις στο σκορ.

Ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε μέχρι τους 4 (54-58) και ο χρόνος ήταν αρκετός, αλλά οι Ντέβον Χολ (τρίποντο) και Ντιλέινι (δίποντο) βρήκαν λύσεις στην επίθεση, βάζοντας τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 8-7, 23-26, 44-50, 57-63