Μία πολύ σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην οκτάδα της EuroLeague πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας (84-77 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ).

Με αυτό το αποτέλεσμα, υπολογίζοντας τη βαθμολογία χωρίς τους εκπροσώπους της Ρωσίας, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήγε στο 11-12 και η ισραηλινή υποχώρησε στο 11-11.

Ο αγώνας:

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού η Μακάμπι παρατάχθηκε άνευρη, χωρίς ρυθμό και ενέργεια.

Το 15-3 στα ριμπάουντ αποτελεί ένα τρανταχτό δείγμα της διαφοράς μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να μην συνέρχονται παρά το διαδοχικό ανακάτεμα της τράπουλας από τον Άβι Έβεν.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν κυρίαρχος, έχοντας για μπροστάρη τον Όστιν Χόλινς των 11 πόντων.

Η διαφορά πήγε μέχρι το +16 (35-19), ώσπου η Μακάμπι αφυπνίστηκε και έκλεισε το ημίχρονο με επιμέρους 12-3, μειώνοντας στο ελπιδοφόρο 42-39.

Το επιμέρους έγινε 15-3, αλλά ακολούθησε ένα σερί 11-0 από τον Ερυθρό Αστέρα που τον έφερε ξανά σε θέση οδηγού, προτού ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέο ευστοχήσει σε τρίποντο και δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (01:05 πριν από τέλος της τρίτης περιόδου).

Ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε με σερί 7-0 το τέταρτο δεκάλεπτο και κράτησε άποντο τον αντίπαλο για παραπάνω από 4 λεπτά.

Τότε, ο Τζέιμς Νάναλι αφυπνίστηκε για τα καλά και με 8 πόντους έφερε τη διαφορά στο -4.

Συνέχισε να παλεύει μόνος του, βάζοντας ένα τρίποντο κι ένα δίποντο (σημείωσε τους 13 από τους 24 πόντους στην τέταρτη περίοδο), όμως, δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Νέιτ Γουόλτερς προσέθεσε 12π., ο Όστιν Χόλινς σημείωσε 11π. (όλους στην πρώτη περίοδο) και ο Όγκνιεν Ντόμπριτς άλλους 10 (συν 5 ριμπάουντ).

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Τζέιμς Νάναλι ήταν συγκλονιστικός στην τέταρτη περίοδο και συνολικά σημείωσε 24 πόντους με 4/9 τρίποντα, 6/6 βολές, ενώ ακολούθησαν οι Σκότι Γουίλμπεκιν (14π.), Ντέρικ Γουίλιαμς (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 42-39, 65-60, 84-77