Μοτεγιούνας

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 20 πόντους (45-25), όμως η φορμαρισμένη Μονακό του Μάικ Τζέιμς πέρασε με 91-80 από το Βελιγράδι, για την 25η αγωνιστική της EuroLeague!

Η “καυτή” Μονακό πέτυχε την 6η της νίκη στους τελευταίους 7 αγώνες της στη EuroLeague, ανέβηκε στο 12-12 και έπιασε οκτάδα, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε στο 8-14.

Μετά τους 29 πόντους που πέτυχε στο ΟΑΚΑ στη νίκη (83-91) επί του Παναθηναϊκού, ο Μάικ Τζέιμς έμεινε στους 10 πόντους και τις 6 ασίστ, όμως οι Ντονάτας Μοτεγιούνας (20π., 6ρ.) και Ντουέιν Μπέικον (17π.) οδήγησαν τους Μονεγάσκους στην ολική ανατροπή.

Παραδόξως, ο Ερυθρός Αστέρας δεν στηρίχτηκε στην άμυνά του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με “όπλο” την επίθεσή του και τον “καυτό” Όστιν Χόλινς προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 20 πόντων (45-25 στο 15′), όμως η Μονακό με ένα 7-17, μείωσε σε 52-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Χόλινς

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και ισοφάρισαν 64-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου, εξανεμίζοντας το -20, με τους Μοτεγιούνας, Μπέικον και Τζέιμς να βρίσκουν ρυθμό.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι φορμαρισμένοι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με 6 πόντους (71-77) στο 36′ και έφτασαν εύκολα στο τελικό +11 (80-91).

Από τους ηττημένους, ο Όστιν Χόλινς πέτυχε 19 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Νίκολα Ιβάνοβιτς (15) και Όγκνιεν Ντόμπριτς (13).

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 52-42, 64-64, 80-91