Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία εύκολη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 72-60, για την 21η αγωνιστική της Euroleague, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσους, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε (83-89) ήξερε ότι αν καταφέρει η ομάδα του να φύγει με τη νίκη από το Βελιγράδι θα μπορεί να είναι σε πλεονεκτική θέση απέναντι στους Ρώσους.

Η Μπάρτσα ξεκίνησε δυναμικά, σε έναν αγώνα που ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε την επανεμφάνισή του.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 (11-21), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου δεν έδειξαν να χάνουν την πίστη τους, παρά τη μεγάλη τους αστοχία.

Μάλιστα, κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά, στους τέσσερις πόντους (31-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν έτοιμοι να αντιδράσουν με το ξεκίνημα του δευτέρου, όπου ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους, κυρίως στον τρόπου που έπαιζαν άμυνα και με τον Καλάθη (10 π., 5 ασ.) να οργανώνει όλη την επίθεση -για ακόμα μία φορά- κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά, την οποία δεν έχασαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Κόρι Χίγκινς, ο οποίος σε έναν ακόμα αγώνα ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Καταλανών με 14 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπράντον Ντέιβις (9 π., 2 κλ.), ο οποίος επέστρεψε στην δράση μετά από έναν μήνα απουσίας.

Ο Ερυθρός Αστέρας στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσε να βρει τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα για να κάνει μία μεγάλη ανατροπή και μοιραία ήρθε η ήττα με 60-72, με την Μπαρτσελόνα να πιάνει στην κορυφή της βαθμολογίας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς αμφότερες έχουν 15-6.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72