Χεζόνια

Σαν σίφουνας πέρασε από το Βελιγράδι η Ούνικς Καζάν, καθώς επιβλήθηκε 98-78 του Ερυθρού Αστέρα, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Με μπροστάρη τον Μάριο Χεζόνια, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήγε στο 6-6 και άφησε τον αντίπαλο στο 4-8.

Μάλιστα, ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ενεπλάκη σε επεισόδιο με μερίδα οπαδών του Ερυθρού Αστέρα.

Τον αποδοκίμαζαν και τον έβριζαν συνεχώς, με αποτέλεσμα να γυρίσει προς την εξέδρα, να πει κάτι και να δεχθεί τεχνική ποινή.

Αναφορικά με το ματς, η Ούνικς έβαλε 47 πόντους στο α’ ημίχρονο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι 39 του Ερυθρού Αστέρα ήταν λίγοι.

Το κακό για τους γηπεδούχους ήταν ότι ο Χεζόνια με την παρέα του δεν είχαν καταγράψει ακόμα την καλύτερή τους περίοδο.

Συγκεκριμένα, στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν 29 πόντους και από τη στιγμή που δέχθηκαν μόλις 18, το ματς… τελείωσε.

Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με πάνω από 70% στα δίποντα και πάνω από 45% στα τρίποντα, ενώ εκτέλεσαν 9 λιγότερες βολές, αλλά είχαν 13/15 έναντι 14/24!

Ο Χεζόνια και ο Τζον Μπράουν (18π., 5ρ.) έκαναν τη διαφορά, ενώ για τους γηπεδούχους πρώτο βιολί στο σκοράρισμα ήταν ο Όστιν Χόλινς με 15.