Την πρώτη του νίκη στη EuroLeague 2022-23 πανηγύρισε στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός, που λύγισε με 77-75 τον Ερυθρό Αστέρα για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους του Ερυθρού Αστέρα στην επιστροφή του ως αντίπαλος στο Αλεκσάνταρ Νίκολιτς Χολ (πρώην Χάλα Πιονίρ), ξεκίνησε στη βασική πεντάδα τον Ντέρικ Γουίλιαμς και πλήγωσε την πρώην ομάδα του.

Γκριγκόνις (17π.), Γκουντάιτις (12π.) και Πονίτκα (10π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν αρχίσει με ήττα στη διοργάνωση, ο Παναθηναϊκός 68-71 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, ο Ερυθρός Αστέρας 59-72 από την Εφές στην Πόλη και πάλεψαν μέχρις εσχάτων για την πρώτη τους νίκη στη φετινή EuroLeague.

Χωρίς τον τραυματία, πρώην “πράσινο”, Νεμάνια Νέντοβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του.

Θυμίζουμε ότι, πέρυσι ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνισή του απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία, χάνοντας με 81-48.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ επιθετικά τον αγώνα, με τον Άντριου Άντριους να κρατάει τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής από τον Ερυθρό Αστέρα (18-16), όμως οι γηπεδούχοι τελείωσαν καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο (24-18).

Με ένα επιμέρους 9-2, οι “πράσινοι” πέρασαν μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (26-27), όμως οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα (34-29 στο 16′). Γκριγκόνις, Παπαγιάννης και Λι έδωσαν ξανά τα ηνία στον Παναθηναϊκό με ένα 4-13 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-42).

Η ομάδα του Ράντονιτς διατήρησε ένα πολύ μικρό προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο (56-57), έχοντας τον Μάριους Γκριγκόνις σε καλή κατάσταση και παρά την πολύ καλή εμφάνιση ενός πρώην “πράσινου”, του Μπεν Μπέντιλ.

Ο Ματέους Πονίτκα μπήκε κεφάτος στο τελευταίο δεκάλεπτο (58-61), όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να επιστρέφουν (68-63) βασιζόμενοι στη σκληρή τους άμυνα.

Το τελευταίο πεντάλεπτο:

Ο Γκριγκόνις μείωσε με τρίποντο (68-66), ο Χασάν Μάρτιν απάντησε με γκολ-φάουλ (71-66), ο Γκουντάιτις μείωσε 71-68, ο Μπέντιλ έβαλε 2/2 βολές (73-68) και ο Γκουντάιτις απάντησε με καλάθι και φάουλ (73-71) μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ισοφάρισε με 2/2 βολές στο 1:27 (73-73), ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες και ο Πονίτκα έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (73-75) στα 21”.

Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Χόλαντ αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπέντιλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 6.9”, έχασε την πρώτη βολή και έβαλε τη δεύτερη (74-75).

Ο Πάρις Λι έβαλε 2/2 βολές (74-77), ο Άντριους έκανε επίτηδες φάουλ στο 1.8”, ο Ντόμπριτς έβαλε την πρώτη βολή (75-77), έχασε επίτηδες τη δεύτερη, όμως ο Γουίλιαμς πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77